Článek
Z celkem 52 hlasovacích dní, chyběl Pospíšil 19 dní, tedy celkem v 36,5 % případů. A právě za to sklízí na sociálních sítích největší kritiku. „Pane Pospíšile, proč nechodíte do práce?“ ptá se jeden z uživatelů. „Hlavně, že pan Pospíšil stíhá alespoň tu Prahu!,“ přidává se další. „Tady jde krásně vidět, jak vypadá kumulace funkcí a pokřivený charakter,“ konstatuje další.
Lidé si také všímají jeho únorového rozhovoru pro web Aktuálně.cz. Tehdy se totiž stal také náměstkem primátora Prahy a redaktorka se ho ptala, zda si nechá i plat europoslance. „Nechám si plat europoslance. Proč? Protože budu svůj mandát nadále plně vykonávat,“ odvětil tehdy.
Rok 2022 byl v tomto volebním období zatím jediný kalendářní rok, kdy europoslanci hlasovali celý rok prezenčně. To znamená, že hlasovat mohli, pouze když byli přítomni v Parlamentu.
— Europarlament přehledně (@ep_prehledne) May 17, 2023
Absence českých europoslanců v hlasovacích dnech na plénu byla v roce 2022 následující 👇 pic.twitter.com/wfLzz0cVi0
Zajímavostí je, že na úplně opačné straně žebříčku se nachází druhý zástupce TOP 09 – Luděk Niedermayer. Ten patří, společně s Pirátem Marcelem Kolajou, k jediným europoslancům, kteří nezmeškali ani jedno hlasování. Mezi premianty patří také Dita Charanzová (ANO) a Markéta Gregorová (Piráti), které zmeškaly tři a méně dnů. „Měla by to být samozřejmost, ne flex, že chodíme do práce, ale nu což,“ komentovala výsledky právě Gregorová. Europoslanci přitom znají termíny hlasování více než rok dopředu.
Naopak mezi další europoslance s vysokou absencí patří Stanislav Polčák (STAN), který chyběl 15 dní, v těsném závětří je Ivan David (SPD) s absencí 14 dnů a Hynek Blaško (vystoupil z SPD) se 13 dny. Následují poslanci Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), Jan Zahradil (ODS) a Ondřej Knotek (ANO), kteří mají shodně po 11 dnech. Ani jeden z poslanců se k vysoké neúčasti zatím nevyjádřil.
Kolik hlasovacích dnů z celkových 52 chyběli?
- Jiří Pospíšil (TOP 09) : 19 dní
- Stanislav Polčák (STAN): 15 dní
- Ivan David (SPD): 14 dní
- Hynek Blaško (ID): 13 dní
- Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): 11 dní
- Jan Zahradil (ODS): 11 dní
- Ondřej Knotek (ANO): 11 dní
- Evžen Tošenovský (ODS): 10 dní
- Veronika Vrecionová (ODS): 10 dní
- Alexandr Vondra (ODS): 10 dní
- Martina Dlabajová (ANO): 10 dní
- Radka Maxová (ČSSD): 9 dní
- Kateřina Konečná (KSČM): 9 dní
- Michaela Šojdrová (KDU-ČSL): 7 dní
- Ondřej Kovařík (ANO): 6 dní
- Martin Hlaváček (ANO): 5 dní
- Mikuláš Peksa (Piráti): 5 dní
- Markéta Gregorová (Piráti): 3 dny
- Dita Charanzová (ANO): 1 den
- Marcel Kolaja (Piráti): 0 dnů
- Luděk Niedermayer (TOP 09): 0 dnů
Zdroj: EP Přehledně
Příští volby do Evropského parlamentu proběhnou za rok, mezi 6. a 9. červnem 2024.