Hlavní obsah
Aktuální dění

Ruský Berijev A-50 sestřelen. Smrtící Patriot, nebo úspěšná přátelská palba?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Alex Beltyukov - RuSpotters Team, CC BY-SA 3.0 GFDL 1.2, via Wikimedia Commons

V pondělí médii proběhla senzační zpráva o sestřelení dvou ruských letounů nad Azovským mořem, které se mělo odehrát v nedělních večerních hodinách.

Článek

Senzační zpráva, protože se jednalo o poměrně specializovaná a drahá letadla. Konkrétně o letonu včasné výstrahy Berijev A-50 a Iljušin Il-22M sloužící jako vzdušné komunikační a velitelské stanoviště. Oba tyto letouny hrají ve válce důležitou podpůrnou roli. A-50 dokáže skenovat oblast o velikosti až několik stovek kilometrů a hledat tak nepřátelská letadla, protivzdušnou obranu, rakety či lodě. Bylo zejména využíváno pro koordinaci raketových či leteckých útoků na území Ukrajiny a pro koordinaci vlastní protivzdušné obrany.

Sestřelení A-50 a těžké poškození Il-22M je pro Rusko ránou i proto, že jejich provozuschopný počet se dá s nadsázkou spočítat na prstech. Oba letouny už navíc figurovaly ve válečných obětech. Berijev byl poškozen běloruskými partyzány před rokem, jeden Il-22M sestřelili zase wagnerovci při své pouti do Moskvy.

Vzhledem k citlivosti tématu se ihned se rozhořely debaty o tom, kdo může za přeměnu A-50 na obojživelné letadlo. Mezi dvě nejčastější teorie hojně diskutované na sociálních sítích i mezi odborníky patří sestřelení systémem Patriot, či naopak sestřelení ruskou protivzdušnou obranou.

Obě tyto teorie se zdají být více či méně pravděpodobné vzhledem k tomu, že k podobným incidentům už v minulosti došlo.

V prosinci loňského roku například Ukrajinci provedli lov na tři ruské bombardéry Su-34 nad Chersonskou oblastí, kdy nepozorovaně přesunuli systém Patriot blíže k frontové linii, a tím zásadně zvětšili dosah protivzdušné obrany. Ruské bombardéry pak vpadly do léčky, kdy očekávali, že se nachází v bezpečné vzdálenosti od ukrajinské protivzdušné obrany.

Stejně tak se Rusko může pyšnit vcelku úspěšnou přátelskou palbou. Kromě vybombardování vlastní vesnice ve Voroněžské oblasti či vyhlazení vlastních ustupujících vojáků u Opytne dělostřelectvem je i ruská protivzdušná obrana velmi nažhavená si zastřílet. Mezi poslední masivní zářez se dá zařadit sestřelení Su-35 nad Tokmakem ruskou PVO.

Dle předběžných informací se měl letoun A-50 přidat k ponorce Moskva zhruba v oblasti Obytichna Kosa, což by odpovídalo zhruba 140-150 km od frontové linie. Dosah raket PAC-2systému Patriot je přitom uváděn na 160 km, což by znamenalo, že Ukrajina by musela opět přiblížit systém až do těsné blízkosti fronty.

Zejména u ruských milbloggerů na Telegramu se naopak probírala možnost přátelské palby. Dle amerického Institutu pro studium války (ISW) se objevila na telegramu i zpráva, že se jedná pouze o kachnu, která měla vzniknout na popud oficiálních ruských představitelů za účelem svalení viny na pouhou lidskou chybu a zachování zdání, že oblast Azovského moře je stále bezpečná a mimo dosah ukrajinské PVO. Nakolik se cítí být ruští piloti uklidnění představou, že se musí obávat vlastní protivzdušné obrany, netuším. Stejně jako nemám zdání jak by ovlivnilo důvěru ruských sil sdělení, že letoun, který má mimo jiné i koordinovat vlastní protivzdušnou obranu je nakonec její obětí.

Jak to bylo ve skutečnosti, nám jistě napoví další dny. Úspěšný ukrajinský úder systémem Patriot? Výborná práce ruské PVO u Kerčského mostu? Zastírací manévr Ruské federace, která tajně buduje největší ponorkovou divizi k útoku na Atlantidu? Nechme se překvapit.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz