Hlavní obsah

Největší vítězství Přemysla II. zvaného Otakar

Foto: wikipedia.cz

Bitva ve které se stal králem železným a zlatým, ale po které přišel o podporu Vítkovců.

Článek

12.červenec 1260

Tento den proběhla bitva u Kressenbrunnu.

Slovy historika: „Ráno tohoto dne napadla uherská kumánská jízda vojsko českého krále z boku. Železní jezdci pod vedením Jaroše z Poděhus se ale bez váhání vrhli na nepřítele a podařilo se jim ho odrazit. Pak Čechové v čele s králem přešli do protiútoku. Země duněla pod kopyty tisíců koní a vzduchem se nesl náš válečný pokřik. Uhři byli na hlavu poraženi a utíkali všemi směry. Bitva byla vyhrána a od této památné chvíle byl Přemysl II. Otakar nazýván králem železným a zlatým.“

Zde ještě po královo boku bojovala železná jízda Vítkovců. O vítkovské síle a moci svědčí fakt, že Vítkovská železná jízda se údajně počtem vyrovnala té královské.

Král se ale Vítkovcům „odměnil“ tím, že v jejich dominiu nejenom že založil například město Budějovice nebo klášter Trnovou Korunu, ale i na nějaký čas vojensky obsadil Český Krumlov, který byl v té době sídelní město nejsilnější větve Vítkovců, Pánů zelené růže čili Pánů z Krumlova.

Těmito osudově chybnými tahy došlo k odklonu Vítkovců od krále, takže v následné bitvě na Moravském poli už po královo boku stovky Vítkovců nebojovali. Všichni víme, jak tahle bitva pro krále dopadla.

Toliko tedy k chybnému, ale některými „historiky“ stále propagovanému názoru, že Vítkovci na Moravském poli zradili a bojovali proti králi.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz