Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Z mořské vody čisté palivo

Foto: https://pixabay.com/

Budeme vyrábět z mořské vody vodík jako palivo?

Nový vynález může proměnit mořskou vodu v čisté palivo. Vědci a kalifornský startup vyvinuli převratnou metodu štěpení mořské vody. Pomůže speciální anoda. Výroba vodíku bude ekonomičtější než tradiční metodou.

Článek

Vědecký vývoj v oblasti udržitelné energetiky udělal další krok vpřed. Kalifornský startup Equatic ve spolupráci s ARPA-E představil novou technologii, která umožňuje přeměnu mořské vody na vodíkové palivo prostřednictvím elektrolýzy.

Tradičně se vodíkové palivo vyrábí elektrolýzou, při kterém se voda štěpí na vodík a kyslík. Používání mořské vody však bylo problematické kvůli korozi z minerálů a solí, které obsahuje. Když je mořská voda podrobena elektrolýze, tyto soli se oddělují, to vede k produkci toxického plynného chlóru, který koroduje vnitřní součásti.

Inženýři Equatic vyvinuli speciální anodu, která selektivně odděluje molekuly vody od kyslíku, aniž by reagovala s rozpuštěnou solí. Metoda také zahrnuje vrstvu blokující chlor, která sůl zastaví, čímž předchází vzniku toxických produktů. Díky nové technologii je možné pro výrobu vodíkového paliva používat místo čisté vody mořskou vodu, což zároveň snižuje náklady na její úpravu.

Zařízení se navíc obejde bez údržby a obnovy ochranné vrstvy anody minimálně tři roky, to výrazně prodlužuje životnost technologie a činí ji ekonomičtější než tradiční metody.

Zdroj:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz