Hlavní obsah
Názory a úvahy

Předsudky vůči křesťanům nejsou fér, paní Horáková

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Foto: Pixabay

Na začátku školního roku dostávají děti mnoho nabídek různých kroužků. Často se ve třídách rozdávají letáky třeba do místního domu dětí a mládeže, rodinných center, soukromých škol a podobně.

Článek

Veliký poprask ale dokázala alespoň na Twittteru vyvolat pouhá nabídka úplně dobrovolného kroužku náboženství na základní škole v pražské Vinoři. Svědčí o tom, dnes už smazaný, tweet Adély Horákové, právničky a známé aktivistky ze spolku Jsme Fér.

Aktivistka za manželství osob stejného pohlaví v reakci na šíření nabídky výuky náboženství pro žáky základní školy hned začala bít na poplach z obavy, že církev bude vštěpovat malým dětem takové hodnoty, jako že „LGBT+ lidé jsou mor, potrat je zakázán a diskriminace žen v práci je v pořádku.“

Adéla Horáková nakonec tweet smazala a dále se vyjádřila tak, že prý došlo k nedorozumění ohledně jeho významu. Mám za to, že nedošlo. Předvedla nám v plné nahotě myšlení všech podobných aktivistů.

Možná nechce přímo zakazovat kroužky náboženství, ale i přesto ukázala o svém smýšlení více, než by chtěla: Aktivistka zjevně trpí předsudky o křesťanech a o církvi, což je tristní u člověka z organizace, která se neustále ohání otevřeností, tolerancí a požadováním respektu k jinakosti.

Očividně nemá ani nejmenší tušení, co je obsahem podobných kroužků. Ne, na hodinách náboženství se o LGBT+ lidech a ani o žádných jiných lidech nemluví jako o moru. Hlavní náplní výuky náboženství je seznámit děti se základy křesťanské víry a různými formami jim vštípit alespoň základní povědomí o tom, co se píše v Bibli.

Například se zde zpívá a vyprávějí se příběhy, aby děti věděly, kdo to třeba byl Šalamoun nebo co to znamená, když se řekne „David proti Goliášovi“. Anebo aby věděly, kdo byl Jidáš Iškariotský, což se občas hodí třeba i u maturity.

Inkriminovaný tweet mi připomněl dobu komunismu a rétoriku soudruhů z KSČ. Stále mám paměti, jak mi za chození na náboženství ve čtvrté třídě dal učitel facku. Říkal, že náboženství je mor. A vida, rétorika paní Adély Horákové mi to znovu oživila.

Chtělo by to možná trochu více nadhledu, paní Horáková. Udělala byste nejlépe, kdybyste si třeba pořádně zjistila, co se vlastně v hodinách náboženství učí. Třeba by se vám tím podařilo alespoň některých předsudků zbavit. Vaše předsudky vůči křesťanům opravdu nejsou fér.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz