Hlavní obsah
Aktuální dění

Na cestě s Pulse of Europe: Jindřichův Hradec

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Tomasz Peszynski

Pulse of Europe v Jindřichově Hradci

9. 9. 10:50

Už po druhé jsme ze spolkem Pulse of Europe vyrazili po Česku, abychom si s lidmi povídali o Evropské unii. Letošní turné jsme zahájili v Jindřichově Hradci.

Článek

Loni u příležitosti české předsednictví v EU jsme se rozhodli s naším pražským spolkem Pulse of Europe vyrazit po republice, abychom s lidmi pohovořili o EU. Dali jim nějaké knížky, případně suvenýry s evropskou tematikou. Cílem těchto cest je napomoci šíření informovanosti o EU, ale také třeba sběr podpisů pod petici za přijetí eura nebo za větší evropskou integraci. A taky být vidět.

Turné mělo velmi pozitivní ohlasy a tak jsme se jej rozhodli zopakovat i letos. Začali jsme v Jindřichově Hradci.

Nikdy jsem v tomto malebném jihočeském městě nebyl a byl jsem překvapen, jaké je to hezké město. Náš stánek jsme rozbalili na Náměstí míru pod morovým sloupem. Opět velmi krásné a stylové místo s mohutným morovým sloupem, kamennou dlažbou a historickými domy.

Brzy začali chopit první lidé. Vesměs pozitivně nastavení. Začali se objevovat turisté, kterých je je v Jindřichově Hradci skutečně hodně. Šlo to perfektně a bylo hezké počasí.

Najednou vidím, jak se ke stánku blíží jakási paní se zapnutým mobilem a točí si ho. Přijde blíž, mobil stále zapnutý a začíná se ptát. Po několika otázkách je všechno jasné.

„Kolik vám platí? Jste otroci EU? Víte, že nás Fiala zatáhl do války s Ruskem? Víte, že válku na Ukrajině rozpoutaly USA?“

Vlastně to ani nejsou otázky. Paní nám jednoduše sděluje tázací formou svůj pohled na svět. Za chvíli přišel pán. To byl pravděpodobně její manžel. Ten byl ještě navíc agresivní. Nadával sprostě na Ukrajince a vyřvával, že nás vraždí.

Pak oba odešli. Za pár minut se vrátil ještě s třetím člověkem, další paní. A vše se opakovalo. Dostali jsme ideologické školení o všem – Putin je dobrý, Ukrajinci jsou fašisti, na Donbase byla genocida Rusů, očkování proti covidu je zlo a obsahuje čipy.

No a nakonec jsme se dověděli, že Česko neexistuje, že s právního hlediska stále trvá Československo. V tu chvíli nám bylo jasné, ke komu se tito lidé hlásí.

Celá jejich akce vyvrcholila tím, když si pán vzal ukrajinskou placku, kterou jsme nabízeli a demonstrativně ji rozšlapal. Pak nás skupinka „československých občanů“ nechala na pokoji.

Náš stánek v Jindřichově Hradci považuji za úspěšný a tito tři lidé mi to nemohli zkazit, ale myslím si, že celá příhoda je zaznamenáníhodná. Hlavně tím, že jak se ukazuje není v Česku těžké narazit na lidi, kteří absolvovali a dál šíří celé spektrum dezinformací od očkování, přes Ukrajinu až po EU. Naše vláda tvrdí, že není potřeba žádné anti-dezinformační strategie, přitom naše společnost je zcela evidentně napadena proruskými dezinformacemi ve velké míře. Tito lidé se už neskrývají za domnělý strach z uprchlíků nebo z očkování proti covidu. Tito věří a šíří přímou ruskou propagandu a navíc propagují odmítání autority států. A znova opakuji. Není těžké je potkat.

Dezinformace a hnutí těmito dezinformacemi aktivizované se po Česku šíří jako mor, ale vláda s tím zoufale nic nedělá. Místo vlády se boji s dezinformacemi věnují neziskovky a spolky. Věnují se tomu lidi ve svém volném časem a dělají to na koleně. Tohle nemůže skončit dobře.

Jsem zvědavý, jak to bude vypadat v dalších městech, kam se chystáme. Jestli příhoda z Jindřichova Hradce byla jen náhoda nebo předzvěst, že už hodně není něco v pořádku. Určitě o tom napíšu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz