Hlavní obsah
Lidé a společnost

Pocházejí všechny dezinformace jen z Ruska?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Tomasz Peszynski/Midjourney

digitální propaganda v představě AI

26. 7. 16:23

Je ruská propaganda každodenní realitou nebo je to jen další spiklenecká teorie?

Článek

Občas se strhne debata. Někteří lidí mají pocit, že se to s hybridní hrozbou Ruska přehání, že vidíme Rusa za každým bukem a že se všechno zlo zjednodušujeme na ruskou propagandu a ruskou hybridní válku proti Západu.

A jsou skutečně lidé, kteří takový pohled mají, protože každý z nás podvědomě hledá jednoduchá vysvětlení složitého světa a mít jednoduchou odpověď na všechno je pohodlné, ač stojíte politicky a ideologicky na jakákoliv straně.

Na druhé straně mnohé intelektuální mozky západně od nás, které nemají s Ruskem stejnou historickou zkušenost jako my, ve východní půlce Evropy mají tendence hrozbu z Ruska podceňovat, případně ji úplně bagatelizovat. Ale nemáme zase my východě tendenci tuto hrozbu přeceňovat a démonizovat?

Je totiž pravda, že teorie o ruském spiknutí proti světu má mnoho znaků spikleneckých teorií, které jsou konstruovány tak, aby každý mohl najít snadné vysvětlení chaosu ve kterém se ocitáme.

Nebuďme však takoví, protože je to nebezpečné pro nás i naší společnost. Pojďme se nad tím zamyslet a připomenout si pár skutečností.

Jistě se shodneme, že manipulace a lhaní není ruský vynález, ale jsou stejně staré jako lidstvo samo. Propaganda a dezinformace nejsou ruský vynález, ale můžeme směle konstatovat, že Rusko ho v posledním desetiletí přivedlo k dokonalosti. A je pravda, že zasahování Ruska do voleb a referend v posledních deseti letech jsou prokazatelná a často prokázaná. Rusko má zkušenost s vytvářením propagandy od raných dob Sovětského svazu a sovětské a ruské tajné služby byly mistři dezinformačních operací. Rusko věnovalo na propagandu ohromné částky. Objem Ruskem produkované propagandy je ohromující.

Jenže nelze si to představovat tak, že každý troll na sociálních sítích sedí ve známé trolí farmě v Petrohradě. Nelze si to představovat tak, že v Rusku je někde nějaká základna, kde sedí spousty lidí a píšou dezinformační články, které se pak posílají po světě. Nelze si to představovat tak, že nějací tajemní muži s klobouky a postavenými límci na kabátech někde na rohu dávají peníze proruským demonstrantům.

Rusko spíše vytvořilo dezinformační prostředí. Je to něco jako jsou tzv. pyramidové hry. Pár borců mají nějaké kontakty na Rusy. A mají nějaký úspěch. A poskytují obsah a inspirací dalším dezinformátorům a ti zase dalším. V drtivé většině to ale nefunguje tak, že ani ty špičky, ti top dezinformátoři nedostávají přímé pokyny, co mají psát a říkat. Oni spíš sledují, co píše Rusko na svých kanálech a pak to papouškují. A protože to jsou často lidé kreativní, přidávají svůj obsah ve stejném duchu. A tím inspirují další kreativce.

Většinou to ani nefunguje tak, že by Rusko přímo někoho platilo. Spíš ty lidí chválí a poskytuje jim různé výhody, zve je na akce do Ruska, na ambasády a ti lidé se cítí důležití, užiteční a mocní. Mají pocit, že pracují na něčem dobrém. A dává jim to smysl života.

A pak tady jsou dezinformátoři, kteří s Ruskem nemají vůbec nic společného. Možná tomu nevěříte, ale uvedu jeden nevyvratitelný příklad. Marketingový tým Andreje Babiše. Je naprosto evidentní, že pracuje pro Andreje Babiše, který samozřejmě lavíruje na hranici prozápadní orientace, ale evidentně nepracuje pro Rusko, ale pro sebe. I když to někdy znamená pracovat pro Rusko a jindy zase ne.

Uvedu další příklad. Polská vládní strana PiS a její aparát. Nikdo nebude Poláky podezírat z nějaké masivní spolupráce s Ruskem. Přesto se politika a propaganda strany PiS nese v Putinistickém duchu: tradiční hodnoty, národ a Bůh proti homosexuálům, zkažené západní Evropě a levicovým fanatikům. A samozřejmě taky proti migrantům a Evropské unii. A v praktické rovině proti právnímu státu a svobodě slova. Polská státní televize TVP si nijak nezadá s předními ruskými televizními kanály.

Konzervativní hnutí bojující po celém západě proti právům žen a sexuálních menšin také často nemají s Ruskem nic společného, ale jsou financovány ultrapravicovými soukromými nadacemi z USA.

Dezinformace však nemusí být spojené jen s touhou po moci a politikou a ideologií. Může to být skvělý byznys a dezinformátoři můžou lhát z ryze přízemního důvodu – pro peníze. Existují dezinformační média, jejichž zakladatelé si spočítali, že když budou šířit dezinformace, tak na tom prostě vydělají, protože budou mít dost početné publikum, aniž by museli platit náklady spojené s poctivou novinářskou prací a hledáním faktů. Prostě je to ryzí business model. Aby to v tom byl ještě větší zmatek, tak tato média klidně šíří i ruské dezinformace, aniž by jim za to Rusové platili, platí jim za to jejich čtenáři nebo v dnešní době především inzerenti.

Pak je tu taky třeba skupina dezinformátorů popírajících klimatickou změnu, kterou zase platí fosilní oligarchové. Cílem je udržte byznys těchto oligarchů.

Avšak nemůžeme politiky typu Babiše nebo Kaczynského a komerční lháře od ruského vlivu zcela oddělit, i když třeba jsou někteří z nich dokonce protiruští.

Z jednoduché důvodu. Rusko, ruská propaganda je to totiž naučilo. Ruská propaganda vytvořila prostředí, které je náchylné k  dezinformacím různého typu. K manipulaci s lidskými emocemi. Ke strašení vymyšleným nepřítelem. K nafukování ojedinělých extrémů a vytváření z nich globálních trendů.

Abych to tedy shrnul. Ne za vším stojí ruské tajné služby a Kreml. Ne za vším špatným stojí Rusko. Ale stojí za mnohým. Vytvořilo vhodné prostředí, což je vidět zejména v posledním desetiletí. Naučilo svět lhát. Naučilo svět různé manipulační metody.

A i když třeba nevěříte Rusku, ale věříte jiným lžím a manipulacím, tak jste s Ruskem na stejné lodi, jste spojencem státu, jenž se snaží rozbourat demokracii řád na Západě.

Všechny dezinformace a populistické autoritářství nepochází z Ruska, ale je jím inspirováno, využívá ruských metod a tvoří s ním jediný zhoubný trend.

Není to tajemné spiknutí jednoho bunkru kdesi pod Kremlem. Jsou to vržené kostky domina.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz