Hlavní obsah
Rodina a děti

Neškodné hraní, nebo hazard pro děti? Loot boxy vytvářejí budoucí gamblery

Foto: Pexels

Hraní videoher je dnes běžnou součástí dětství, ale ne všechno v herním světě je nevinná zábava. Jedním z nejkontroverznějších prvků moderních her jsou loot boxy – virtuální balíčky s náhodným obsahem, které si hráči mohou koupit za reálné peníze.

Článek

Jejich koncept připomíná výherní automaty a stále více odborníků varuje, že mohou přispívat k rozvoji závislosti na hazardu. Jak loot boxy fungují a proč jsou tak nebezpečné?

Co jsou loot boxy a jak fungují?

Loot boxy jsou digitální balíčky, které obsahují náhodné herní předměty – od kosmetických úprav pro postavy, přes nové zbraně, až po vzácné a exkluzivní vybavení. Hráči si je mohou zakoupit buď přímo za reálné peníze, nebo za herní měnu, kterou lze často získat také skrze mikrotransakce. Princip je jednoduchý: zaplatíš a doufáš, že získáš něco hodnotného. Stejně jako u hazardu je výsledek založen na náhodě.

Proč loot boxy děti tak přitahují?

Děti a teenageři jsou obzvláště zranitelní vůči psychologickým trikům, na kterých loot boxy stojí. Herní vývojáři využívají metody, které jsou známé z kasin:

  • Vzrušení z nejistoty – Stejně jako při losování loterie nevíš, co dostaneš. Tento prvek vzbuzuje adrenalin a nutí hráče pokoušet štěstí znovu a znovu.
  • FOMO (fear of missing out) – Strach, že zmeškáš jedinečnou příležitost, tlačí hráče do impulzivních nákupů.
  • Barevné animace a zvuky – Otevření loot boxu bývá doprovázeno efekty, které napodobují výherní automaty a stimulují dopaminový systém.
  • Sociální tlak – Děti vidí své kamarády s exkluzivními skiny nebo vybavením a nechtějí zůstat pozadu.
  • Vidina výdělku – Na internetu najdeme mnoho webů a skupin, ve kterých je možné prodávat svoje herní účty. Děti mohou hodnotu svého herního účtu zvýšit právě díky loot boxům, které jim poskytnou vzácné předměty.
Foto: Pixabay

Pixabay

Kolik mohou děti za loot boxy utratit?

Tohle je ten nejděsivější aspekt. Loot boxy jsou navrženy tak, aby postupně tahaly z hráčů stále více peněz. Mnoho her nabízí balíčky různých cenových kategorií – od pár korun po tisíce. Existují případy, kdy děti potají utratily obrovské částky, často bez vědomí rodičů. Například ve Velké Británii utratil dvanáctiletý chlapec 3000 liber ve hře FIFA. Naopak teenager v Kanadě stihl za loot boxy utratit během několika měsíců více než 10 000 dolarů. Mnoho dětí tajně používá platební údaje rodičů a dokud nepřijde účet, nikdo si ničeho nevšimne. Velmi často také utrácí kapesné a peníze na svačinu za kupóny v trafice, které následně využijí na nákup loot boxů.

Budování závislosti na hazardu

Jedna z největších obav je, že loot boxy připravují děti na skutečný hazard. Studie ukazují, že děti, které často nakupují loot boxy, mají větší sklon k pozdějšímu problémovému hráčství. Mechanismy odměn v loot boxech se totiž nápadně podobají těm, které využívají kasina:

  • Čekání na velkou výhru – Stejně jako hráči automatů čekají na jackpot, hráči videoher doufají v získání vzácného předmětu.
  • Čím víc utratíš, tím větší šance na lepší odměnu – Tento trik nutí hráče investovat stále více peněz, protože věří, že „příště už to určitě padne“.
  • Tzv. near-miss efekty – Hry často ukazují, že hráč byl „blízko“ k získání něčeho vzácného, což ho motivuje k dalšímu pokusu.

Regulace a legislativa

Loot boxy se v mnoha zemích dostaly do hledáčku zákonodárců. Například v Belgické úřady označily loot boxy za nelegální formu hazardu a zakázaly jejich prodej. V Nizozemsku jsou loot boxy regulovány a některé hry je musely odstranit. Ve Velké Británii a USA probíhají diskuse o tom, zda loot boxy podléhají regulaci hazardních her.

Navzdory těmto opatřením se většina herních studií brání změnám, protože loot boxy jsou extrémně výdělečné. Například EA, jedna z největších herních společností, vydělala v roce 2022 jen na mikrotransakcích více než 1,6 miliardy dolarů.

Psychologické dopady a neviditelné důsledky

Loot boxy mohou mít dlouhodobé psychologické důsledky, které rodiče často podceňují. Dítě se může začít chovat impulzivně, neustále hledat nové stimuly a ztratit pojem o hodnotě peněz. Výzkumy naznačují, že mladí hráči, kteří jsou zvyklí na odměny skrze loot boxy, mají větší pravděpodobnost problémového chování nejen v hazardních hrách, ale i v jiných oblastech života – například při nakupování, investování nebo riskantním chování ve vztazích.

Dalším negativním aspektem je efekt normalizace. Děti si zvykají na to, že platba za „štěstí“ je normální. Tento vzorec se později může přenést do dospělosti a způsobit závislost nejen na hazardních hrách, ale i na jiných formách riskantního utrácení, například obchodování s kryptoměnami nebo sportovní sázky.

Jak poznat, že je dítě závislé na loot boxech?

Závislost na loot boxech se může projevovat podobně jako jiné formy závislosti na hazardu. Mezi varovné signály patří:

  • Obsedantní myšlenky na loot boxy – Dítě neustále mluví o tom, co by mohlo získat a tráví hodiny sledováním videí, kde jiní hráči otevírají loot boxy. Tato videa a reakce jejich internetových hrdinů v nich vyvolávají pocit, jak moc je to pro život důležité.
  • Tajné nebo nečekané výdaje – Rodiče si začnou všímat, že na účtech chybí peníze, nebo se objevují nečekané transakce spojené s herními nákupy. Mohou také začít doma „mizet“ věci nebo i peníze.
  • Lhaní a skrývání chování – Dítě zatajuje své výdaje, snaží se zamlžit své aktivity nebo se vyhýbá diskusím o tom, kolik utrácí.
  • Neklid a podrážděnost – Když dítě nemá přístup ke hře nebo k loot boxům, může být nervózní, podrážděné nebo agresivní.
  • Zanedbávání jiných aktivit – Školní výsledky, koníčky a vztahy s rodinou a přáteli jdou stranou, protože dítě se soustředí hlavně na hru.

Jak chránit děti před loot boxy?

Rodiče často netuší, jak nebezpečné loot boxy mohou být a děti se snadno dostanou do pasti. Co tedy dělat?

  • Vzdělávat děti o rizicích loot boxů a hazardu.
  • Nastavit rodičovskou kontrolu na herních účtech a platebních metodách.
  • Důsledně kontrolovat výdaje a nastavit limity na nákupy ve hrách. Loot boxy se dají koupit nejen pomocí kreditní karty, ale i kupóny, které běžně seženete například v trafice.
  • Podporovat hry, které neobsahují loot boxy a nevyužívají predátorské mikrotransakce.
  • Zapojit se do veřejné diskuze a podpořit regulaci těchto praktik.

Závěr

Loot boxy nejsou v žádném případě jen neškodná zábava. Jsou promyšleným systémem, který manipuluje děti k utrácení peněz a buduje základy pro budoucí závislost na hazardu. Herní společnosti profitují na nevědomosti rodičů a slabosti dětské psychiky. Pokud se situace nezmění, vychováme generaci hráčů, pro které bude hazard stejně běžný jako každodenní hraní videoher. Je načase si uvědomit, že herní průmysl už dávno nepřináší jen zábavu – v mnoha ohledech se chová jako kasino pro děti.

Zdroj 1: https://www.e-bezpeci.cz/index.php/rizikove-jevy-spojene-s-online-komunikaci/online-zavislosti/3443-rizika-spojena-s-tzv-loot-boxy

Zdroj 2: https://www.betarena.cz/rubriky/sportovni-clanky/belgie-a-nizozemsko-zakazuji-lootboxy-ovlivni-to-esporty_2703.html

Zdroj 3: https://www.gamesindustry.biz/uk-government-demands-games-companies-protect-children-from-loot-boxes-but-stops-short-of-legislation

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz