Hlavní obsah
Lidé a společnost

Baculatou Mařenku z Arabely diváci zbožňovali, slávu to Veronice Týblové ale nepřineslo

Foto: Bertellifotografia / pexels.com

Ilustrační foto

Kdo by si nepamatoval na roztomilou baculatou Mařenku Hermannovou s rudými vlasy, která pomáhala Honzíku Majerovi a Arabele s Petrem. Pro herečku Veroniku Týblovou to byla její nejslavnější a životní role.

Článek

Když v roce 1980 spatřil světlo světa pohádkový seriál Václava Vorlíčka a Miloše Macourka, diváci se do něj okamžitě zamilovali. Bylo to totiž jiné než všechny ostatní pohádky, přitom si to zachovávalo tradiční rozdělení na dobro a zlo i romantiku a kouzelnost pohádkové říše. Arabela byla zkrátka jedinečná.

Jednoduchá zápletka, při které se televizní vypravěč pohádek pan Majer v podání Vladimíra Menšíka dostane ke kouzelnému zvonečku a přivolá jím kouzelníka druhé kategorie Rumburaka, to celé odstartovala. V pohádkové říši totiž pan Majer omylem zastřelí Karkulčina mluvícího vlka a nastává velký problém, jak vlka nahradit. A začíná cestování mezi říší pohádek a říší lidí, které nakonec vede k tomu, že se princezna Arabela, dcera vládce říše pohádek, zamiluje do smrtelníka Petra Majera z lidské říše. Jak Arabela, tak Petr jsou čerstvě dospělí lidé, Majerovi však mají ještě jednoho syna, Honzíka.

A Honzík je opravdu ještě dítě. I tak se ale se svojí kamarádkou Mařenkou Hermannovou pustí do pomoci svému bratrovi a jeho nastávající švagrové Arabele. Pravda je, že většinou situaci tyto děti ještě více zkomplikují, jejich záměr je však ryzí. A v roli Mařenky Hermannové se v tomto seriálu objevila Veronika Týblová.

Diváci z její představitelky byli doslova nadšeni. Byla vtipná, nebojácná a od rány. V době natáčení seriálu jí bylo přibližně deset let a měla už první filmové zkušenosti za sebou. Pocházela sice z Jablonce nad Nisou, ale již jako malá se s rodiči přestěhovala do Prahy, kde padla do oka filmařům. A tak si už v sedmi letech zahrála vedlejší roli ve filmu Kočičí princ.

Sláva a úspěch ale přišel až s Arabelou. A přestože si po Arabele zahrála ještě několik menších rolí, role Mařenky Hermannové zůstala tou její nejslavnější a nejznámější. A pak přišla nabídka na roli ve filmu, který ji mohl proslavit ještě více. Byl to ale film oslavující tehdejší režim a její otec, na kterém se komunisté dopustili křivdy, za ni roli v tomto filmu odmítl. Týblová pak měla do revoluce zákazáno hrát. A po revoluci už si na ni nikdo nevzpomněl. Krátce po převratu totiž dokončila vysokou školu a stala se z ní učitelka, kterou je dodnes.

Když se pak Arabela v roce 1993 vrátila s pokračováním, prakticky každou roli v tomto pokračování si zahráli ti herci, kteří své postavy ztvárnili již v původní sérii. Změna proběhla jen u dvou postav. Postavu Arabely si již nezahrála slovenská herečka Jana Nagyová, protože se s filmaři nedohodla a byla přeobsazena sestrou Libuše Šafránkové Miroslavou. Stejně tak Veronika Týblová se v roli Mařenky nevrátila. Věnovala se raději svému povolání učitelky a její role se zhostila Hana Ševčíková, která byla v té době stejně stará, jako by byla původní představitelka Mařenky.

Pokračování Arabely už se ale s takovým ohlasem nesetkalo, a tak tou slavnější Mařenkou zůstala Týblová. Herečkou se ale nikdy nestala, přestože její dětské herectví byla jedinečné.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz