Hlavní obsah
Bydlení a architektura

Brutalismus v Praze: Stavby, které hyzdí tvář našeho hlavního města

Foto: Matěj Baťha / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Budova banky na Smíchově

Když se řekne brutalismus, jen málo z nás si pod tím pojmem umí představit konkrétní stavbu. Přitom jich v Praze najdeme hned několik a každá z nich svým způsobem zanechala rýhu na tváři našeho hlavního města.

Článek

Brutalismus je ve svém principu moderní architektonický styl. V Česku našel uplatnění zejména v době vlády komunistického režimu od poloviny 50. let do začátku 70. let minulého století. Naštěstí nebyl tak hojně rozšířeným architektonickým stylem, takže na základě jeho principů vzniklo v Praze jen několik budov. Ty však dodnes naše hlavní město hyzdí, přestože měl brutalismus v tehdejším Československu trochu jemnější tvář než jinde ve světě.

Foto: VitVit / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Obchodní dům Kotva

Asi nejtypičtějším příkladem brutalismu v Praze je obchodní dům Kotva, který stojí na náměstí Republiky. Už na první pohled v nás jeho podoba nebudí příliš pozitivní emoce. Když si ale zkusíme budovu obejít, zjistíme, že se jedná o nevzhledný kolos, který se na pomezí Nového a Starého Města vůbec nehodí. Když byl ale kdysi otevřen, lidé z něj doslova šíleli.

Foto: Dezidor / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Telekomunikačnímu komplexu se přezdívalo Žižkovský mordor

K pražskému znázornění brutalismu patřily i budovy telekomunikační centra spolu s věží Ústřední telekomunikační budovy na Žižkově. Tahle stavba je už ale naštěstí minulostí, v loňském roce šla k zemi a uvolnila tak místo novému projektu. Některé stavby tu ale stojí dál. I přes typické prvky brutalismu jsme si na ně ale už zvykli a často je jako narušitele prostoru nevnímáme. Je to ale způsobeno zejména tím, že jsme mnoho let vystaveni pravidelnému kontaktu s nimi.

Foto: Thomas Ledl / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Nová scéna Národního divadla v Praze

Řeč je například o Nové scéně Národního divadla. Moderní a brutalistní budova bez kouska vkusu vyrostla hned vedle historické budovy divadla a z Národní třídy je tak prakticky nemožné vychutnat si pohled pouze na monumentální historickou budovu, aniž by nám v dokonalém výhledu bránilo toto betonové monstrum. Stejně tak sem ale patří například i hotel InterContinental na břehu řeky Vltavy.

Jednu brutalistní stavbu můžeme zaregistrovat také prakticky přímo na Václavském náměstí. Jde o budovu, kde dříve sídlilo Federální shromáždění. Mladší ročníky už ji ale znají pouze jako Novou budovu Národního muzea. Ta zde opět kontrastuje s jedinečnou a nádherně zrekonstruovanou historickou budovu ve vrchní části Václaváku. A stačí ujít jenom kousek a máme tu další brutalistní přístavbu. Nová odbavovací hala hlavního nádraží byla totiž také postavena v tomto poněkud zvláštním architektonickém stylu. Jakákoli případná úprava, o které se v poslední době hovoří, by jí tak mohla být ku prospěchu.

Foto: High Contrast / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Nová budova Národního muzea

Po Praze pak najdeme celou řadu budov, které nás dokážou vyvést z míry. Patří mezi ně například sídliště v Nových Butovicích, budova Komerční banky ve Štefánikově ulici na Smíchově nebo sportovní hala v parku Folimanka. A rozhodně nesmíme zapomenout i na Žižkovský televizní vysílač, který je ale vidět z mnoha míst Prahy, a tak naše oči pohledu na něj přivykly a za brutalistní tuto stavbu většinou nepovažujeme.

Brutalismus v Praze naštěstí nebyl tak brutalistní jako jinde ve světě, i tak se stavby, které nám v Praze z tohoto období zbyly, dají považovat za velkou skvrnu na tváři našeho krásného hlavního města.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz