Článek
Benátky jsou jedním z největším klenotů Itálie. Celé město leží doslova v moři a jednotlivé ostrůvky rozdělené vodními kanály jsou propojeny desítkami malých romantických mostků. Po vodě se tu prohánějí gondoliéři vezoucí turisty, kteří touží poznat město z vodní hladiny. Jenže jak vypadají benátské uličky, paláce či náměstí svatého Marka s monumentálním dómem, víme všichni. Jen kousek od nich se ale nachází ostrov Burano, který je v mnohém výjimečný.
Ostrov najdeme jen pár kilometrů od Benátek ve stejné mořské laguně. Svou architekturou ctí odkaz slavného sousedního města, avšak najdeme zde mnohem jednodušší rodinné domky. Ty nás ale na první pohled dokážou uchvátit. Jsou totiž doslova pestrobarevné. Každý dům má jinou křiklavou barvu a dohromady tvoří jedinečný komplex, kterým protéká jen několik kanálů překlenutých několika málo mosty.
Dostat se na ostrov z Benátek není žádný problém. Vodní autobus nás sem odveze za 45 minut. I když se může zdát, že barvy domků jsou voleny náhodně, není tomu tak. Barvy zde mají totiž přesný řád. Bez svolení vlády tak svůj domek nemůžete ani natřít a i s povolením se musíte držet předem stanovených barevných odstínů.
Přestože na první pohled na ostrově upoutají právě pouze barvy, ostrov je cenný i z historického hlediska. Centrum města tvoří náměstí Piazza Baldassare Galuppi. Jiné náměstí na celém ostrově nenajdete. A právě k tomuto náměstí přiléhá kostel, který je jedním z nejnavštěvovanějším míst na ostrově. Má totiž mimořádně šikmou věž.
Kostel svatého Martina pochází ze 16. století a nachází se v něm klenot italského umění. Obraz Giovanniho Battisty Tiepola, kterému se často říkalo pouze Giambattista, je nádherný. Pochází z první poloviny 18. století a zobrazuje ukřižování Ježíše Krista. I když je obraz velmi vzácný a má doslova nevyčíslitelnou cenu, není to to, co sem turisty táhne nejvíce. Největší atrakcí je právě ona šikmá věž kostela.
Pro Itálii architekturou naprosto typická kostelní věž je zvonicí, která má pravidelný čtvercový půdorys. Začala se však na jedné straně propadat a naklánět již při své stavbě. A její sklon se neustále zvětšoval, až po druhé světové válce hrozilo její zřícení. Musely tak být následně provedeny záchranné práce, které jí stabilizovaly. Věž je dnes vysoká 53 metrů a její sklon činí 1,83 metru.
Při návštěvě Benátek zkrátka nelze ostrov Burano vynechat. Je zcela jiný než vedlejší město přeplněné turisty, je tu klid a při plavbě lodí až sem si můžete prohlédnout celou benátskou lagunu v celé své kráse.
Zpracováno na základě: