Hlavní obsah
Názory a úvahy

Bývalý komunista Petr Pavel položil věnec k památníku revoluce. Není to paradox?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Instagram Petra Pavla (@prezident_pavel)

Máme za sebou oslavy 17. listopadu. Jeden z významných dnů v českých dějinách si připomínáme pravidelně již mnoho let. Není ale tak trochu paradox, že věnec k památníku položil i bývalý člen komunistické strany a rozvědčík?

Článek

17. listopad je jedním z nejdůležitějších dat v historii našeho národa. Původně jsme si tímto dnem připomínali rok 1939, kdy stateční českoslovenští studenti vyjádřili svou nespokojenost s okupací nacistickým Německem. Na to se ale dnes už často zapomíná. V živé paměti totiž máme jiný 17. listopad, a to konkrétně ten, který proběhl v roce 1989 a předznamenal definitivní pád komunismu v českých zemích.

Petr Pavel, současný prezident České republiky, podal přihlášku do komunistické strany v roce 1983. Byl v té době čerstvým absolventem vysoké vojenské školy. Po dvou letech bylo jeho členství schváleno a brzy se stal i předsedou základní organizace KSČ. Předrevoluční rok pro Pavla znamenal jen samé úspěchy. Stal se členem Zpravodajské správy Generálního štábu a dostal medaili za Služby vlasti. V posudku, který ho na medaili doporučoval, byl popsán jako třídně uvědomělý a politicky vyspělý. Během svého působení u KSČ se Pavel stal i členem rozvědky a získal krycí jména Pávek.

Když se psal 17. listopad a Václav Havel spolu s dalšími významnými osobnostmi bojoval za svobodu a demokracii československého národa, byl Petr Pavel na postgraduálním studiu a to, co se děje na Národní třídě, sledoval z okna své školy.

Pak následovala Pavlova dlouhá vojenská kariéra a na jaře roku 2023 stal prezidentem České republiky. Bylo to sice téměř 34 let po sametové revoluci, ale je až s podivem, že lidé tak brzy zapomněli na to, co se tady v době vlády komunistického režimu dělo. A prezidentem našeho národa se stal bývalý komunista a rozvědčík.

Rozum zůstává stát i nad tím, kolik osobností, kterým Petr Pavel ve své nové funkci, udílí vyznamenání, přijímají toto ocenění z jeho rukou s pokorou. Je třeba ale vzdát čest těm, kteří na základě jeho stranické příslušnosti a působení v době před rokem 1989 takové vyznamenání odmítnou. A opět je to o tom, jak rychle lidé zapomínají. Dříve se bili za svobodu a pád komunismu, teď přejímají vyznamenání z rukou bývalého komunisty.

A podobné to bylo i se 17. listopadem letošního roku. Petr Pavel položil na Národní třídě věnec k památníku revoluce, přestože v době, kdy revoluce probíhala, stál na opačné strany pomyslné barikády. Reakce na Národní třídě tak na sebe samozřejmě nenechaly dlouho čekat a spousta návštěvníků památného místa neváhala vyjádřit svůj názor na Pavlovu komunistickou minulost.

17. listopadu 1989 byl zlomový den v životě českého národa. Komunismus se začal hroutit a v tehdejším Československu byla po více než čtyřiceti letech konečně nastolena demokracie. Nezapomínejme na ty, kteří se za nás v té době bili, abychom mohli žít ve svobodném státě. Mohla by to totiž být naše osudová chyba.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz