Hlavní obsah
Názory a úvahy

Česko je zemí, kde se dělá všechno naopak: prodej závadného obilí i růst DPH na potraviny

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
23. 4. 1:55

Naše země dělá v poslední době přesný opak toho, co okolní země či jiné evropské státy. Naše kroky tak často mohou na naše sousedy působit nelogicky. Ano, jsme sice suverénní stát, ale…

Článek

Naše země dělá v poslední době přesný opak toho, co okolní země, či jiné evropské státy. Naše kroky tak často mohou na naše sousedy působit nelogicky. Ano, jsme sice suverénní stát, ale…

Obilí z Ukrajiny

Nejvíce mediálně propíraným případem posledních dnů je ukrajinské obilí. Vyskytly se informace, že obilí z Ukrajiny obsahuje nebezpečný pesticid Chlorpyrifos. Ten vážně ohrožuje zdraví všech konzumentů této komodity. Slovensko, Polsko i Maďarsko dovoz takového obilí a produktů z něj prakticky okamžitě zakázalo. U nás se může vesele prodávat dál.

Žádný oficiální zákaz prodeje obilí z Ukrajiny u nás vydán nebyl, obchodní řetězec Kaufland přesto výrobky z této suroviny stáhl z prodeje sám od sebe. Je s podivem, že stát se k tomuto tématu nikterak nepostavil a chrání nás na své náklady přímo prodejce.

Zákaz dovozu a prodeje obilí z jiných zemí má i další pozitivní efekt, a to na na českou ekonomiku. Zemědělci se bojí dovozu levného obilí ze zahraničí a pomalu začínají panikařit. Takové chování státu pro ně totiž může znamenat velké ztráty, v krajním případě může být až likvidační. Vyskytují se i názory, že budeme muset naše obilí spálit, abychom mohli dovážet stejné zboží z Ukrajiny. Dává to logiku?

Daň z přidané hodnoty

V době, kdy je inflace v celé Evropě na nevídané úrovni, se zdražuje prakticky všechno. A to je pro nás šok. Česko v posledních několika letech mělo jednu z nejnižších inflací v celé Evropské unii. Nyní jsme na předních příčkách stejné statistiky, ale na opačné straně. Máme jednu z nejvyšších inflací v celé Evropě.

Při velkém zdražování a snižování životní úrovně občanů jejich země přistoupilo mnoho evropských států k dočasnému snížení některých sazeb daně z přidané hodnoty, zejména na potraviny, aby tak alespoň trochu kompenzovaly neobvyklý nárůst cen jídla. Některé země zavedly dočasně nulovou daň na všechny potraviny, případně na vybrané potraviny. A to u nich k tak masivnímu a rychlému zdražování jako u nás nedošlo.

U nás totiž rostou ceny mnohem rychleji než ve většině států našeho kontinentu. I přesto vláda zvažuje zvýšení daně z přidané hodnoty na potraviny, která už tak byla prakticky nejvyšší v Evropě. Obrácená logika tedy zafungovala i v tomto případě. K tomu ještě zvýšení dalších daní sníží disponibilní příjmy našich obyvatel. Potraviny tak pro nás reálně zdraží ještě daleko více. Některé státy se snaží občanům pomoci, jiné zřejmě dělají opak.

Samozřejmě takových protichůdných rozhodnutí posledních let v Česku existují celá řada. V našem článku se snažíme poukázat na ty dvě, která jsou v posledních týdnech těmi nejaktuálnějšími a která do značné míry ovlivňují život každého Čecha.

Na základě čeho jsou ale taková rozhodnutí činěna? Neodpovídají ani následování příkladu okolních státu, ani nenásledují logiku. Nebo je to skutečně tak, jak tvrdí bývalý ministr financí Tlustý, a sice, že naše vláda válce podřizuje vše?

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz