Článek
Pokud máte penzijní připojištění delší dobu, jistě o možnosti uvést si část příspěvků uhrazeného pojistného jako odčitatelné položky do daňového přiznání víte. Vzhledem ke změnám v legislativě to ale letos bude trochu jinak, a tak existuje pár věcí, na které byste si měli dát pozor. Změny se týkají již roku 2024, takže ovlivní daňové přiznání, které budete letos podávat.
Ta pozitivní změna je, že už nemusíme striktně oddělovat daňové produkty. To znamená, že si můžeme do odčitatelných položek za takové produkty jako je penzijní připojištění, životní pojištění či dlouhodobé investiční projekty započíst až 48 000 Kč v každém daňovém přiznání. Až do loňského daňového přiznání jste si mohli na penzijním připojištění odečíst maximálně 24 000 Kč a dalších 24 000 Kč na životním pojištění. Kdo tedy spořil více na penzijním připojištění a na životním méně či vůbec nic, neměl možnost si některé uhrazené příspěvky odečíst. A tato možnost letos existuje.
Je tu jedno ale. Záleží na tom, kolik si na penzijním připojištění spoříme. V posledních letech jsme byli zvyklí, že v rámci penzijního připojištění si do odčitatelných položek můžeme psát pouze vlastní vklady, a to vždy pouze ty, které v daném měsíci přesáhli 1 000 Kč. Při tisícovce totiž takovému střadateli náležela maximální státní podpora. Stejné pravidlo platilo i v roce 2024, ale pouze v jeho první polovině. V druhé polovině roku byla situace jiná.
Vzhledem k tomu, že od 1.7.2024 náležela maximální státní podpora při spoření na penzijním připojištění až od 1 700 Kč, je možné si do odčitatelných položek vepsat pouze částku vlastního příspěvku nad tuto částku. Výpočet tak bude značně komplikovanější, než jsme byli zvyklí. Situaci si proto raději ukažme na příkladech.
Máme tři osoby, které mají penzijní připojistění. První osoba si měsíčně z vlastních finančních prostředků spoří 500 Kč. Od zaměstnavatele dostává 1 000 Kč. V žádném případě se příspěvky zaměstnavatele nezapočítávají a není možné započíst ani vlastní příspěvky, protože nedosahují potřebné výše. Do odčitatelných položek si tak tato osoba v případě penzijního připojištění nezapíše nic.
Druhá osoba si měsíčně z vlastních finančních prostředků spoří 1 500 Kč. Příspěvky zaměstnavatele už nebudeme brát v potaz, nemají na výpočet žádný vliv. Spodní hranice pro uplatnění příspěvku v prvním pololetí byla 1 000 Kč. Za těchto 6 měsíců si tak můžeme uplatnit 6 krát 500 Kč, tedy 3 000 Kč. Za druhé pololetí je ale spodní hranice 1 700 Kč, neuplatníme tedy nic. Do odčitatelných položek si tak na penzijním připojištění můžeme zapsat 3 000 Kč a naše daňová úspora bude při platbě 15% sazby daně z příjmu 450 Kč.
Pokud si ale budeme spořit například 2 500 Kč jako třetí osoba, pak bude naše situace mnohem veselejší. Za první půlrok si můžeme v každém měsíci uplatnit nad limit 1 500 Kč, za celý půlrok tedy 9 000 Kč. V druhém pololetí už to ale za každý měsíc bude jen 800 Kč, za celé pololetí 4 800 Kč. Celkem tedy do odčitatelných položek zapíšeme částku 13 800 Kč. Daňová úspora při 15% sazbě daně bude 2 070 Kč.
Příspěvky zaplacené na pojistném na penzijním připojištění si tak lze v letošním daňovém příznání za loňský rok uplatnit až v dvojnásobné částce v případě neexistence jiného daňové produktu na stáří, u nějž bychom uplatňovali další příspěvky. Je ale třeba si dát pozor na to, kolik si z daní můžeme odečíst a mít na paměti, že v polovině roku došlo ke změně, která nám naši úsporu výrazně sníží.
Zpracováno na základě: