Článek
Praha je bezpochyby ideální místo k životu. Na jednom místě je tady vysoká koncentrace jak pracovních příležitostí, tak mimopracovního vyžití. A to včetně spousty sportovních či kulturních zařízení i zábavních podniků. Pro spoustu Čechů je ale Praha místem, kam se odváží jen na výlet. Není tam totiž na české poměry úplně levno. My se ale v dnešním článku chceme zaměřit na to, zda se na základě statistických údajů dá v Praze vyžít, pokud tam nevlastníme žádnou nemovitost a musíme bydlet v nájmu.
Průměrná mzda v Praze je mnohem vyšší, než je průměr České republiky. Český statistický úřad vydal v prosinci 2024 aktualizovanou výši průměrné pražské hrubé mzdy za 3. čtvrtletí toho roku. A z jeho zkoumání jasně vyplývá, že český průměr taková mzda přesahuje o 23 procent. Ve zkoumaném čtvrtletí dosáhla 55 854 Kč. Jenže je třeba si uvědomit, že v Praze se do průměrně vysoké mzdy započítávají mzdy ředitelů mnoha velkých firem, a tak je tento údaj nepoměrem mezd značně zkreslen.
Daleko lepší vypovídací hodnotu má medián mezd. Ten nám totiž říká, jaká je právě ta mzda, při které má polovina lidí v daném státě či městě vyšší mzdu a druhá polovina nižší mzdu. A medián hrubých mezd je v Praze podstaně nižší, přestože český průměr opět převyšuje. Jedná se o mzdu ve výši 46 429 Kč. To je informace za rok 2023, neboť takové veličiny jsou zveřejňovány až během srpna následujícího roku. Medián za loňský rok tak zatím není znám.
Když tedy známe mediánový pražský hrubý příjem, je potřeba ho očistit od pojistného a daní. Čistého lidé v Praze berou dle mediánové mzdy 36 637 Kč, pokud si neuplatňují jiné slevy než základní slevu na poplatníka.
A život v Praze pak něco stojí. Průměrné nájemné se v Praze pohybuje na hranici 20 000 Kč. V potaz ale bereme jen holé nájemné, nejsou v tom započítány náklady na energie a služby. Pokud by si tedy takový byt pronajal člověk, který žije sám, zbylo by mu po zaplacení nájemného a dalších poplatků přibližně dvanáct tisíc korun. A s tím vyjít v Praze opravdu není jednoduché.
Situace je samozřejmě diametrálně jiná v případě, že se na chodu domácnosti podílejí dva. Pokud budeme počítat stále s mediánovou mzdou, pak do takové domácnosti proudí čistý příjem ve výši cca 73 274 Kč. Tam už po zaplacení dvacetitisícového nájmu a počítejme přibližně šest tisíc na energie a služby pro oba nájemce, zbyde takovému páru disponibilních necelých 50 000 Kč. A to už je něco, s čím se vyžít dá.
V nejhorší situaci se tak paradoxně nacházejí ti, kteří bydlí sami. Složitá životní situace se pak týká zejména seniorů, kteří musí nájem a další poplatky utáhnout často pouze ze svých důchodů. Jejich průměrná výše se v Praze pohybuje jen kolem 22 000 Kč. Situace tak není růžová, ani když jsou na placení nájmu dva. Ve stáří ale často zůstává jen jeden z manželů a ten se pak vzhledem k výši nájmů může dostat do velkých finančních problémů.
Praha je nádherné město a pro zahraniční turisty doslova ráj. K nám Čechům už ale tak přívětivá není.
Zpracováno na základě: