Hlavní obsah

Ďáblův most: Tajemné místo jen kousek za našimi hranicemi láká na neopakovatelné scénérie

Foto: Joachim Köhler / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Půlkruh Ďáblova mostu s odrazem na hladině, v pozadí čedičové varhany

Ďáblův most je úchvatný útvar, který stvořila lidská ruka. Sice se po něm neprojdeme a pozorovat ho můžeme pouze z povzdálí, i tak se ale jedná o naprostý unikát. A najdeme ho jen kousek za našimi hranicemi.

Článek

Drážďany bývají velmi oblíbeným cílem českých turistů u našich německých sousedů. Z Prahy je to totiž do Drážďan jen asi hodina a půl cesty a jejich historické centrum je v kontrastu s devastací, jakou zažilo město za druhé světové války, naprosto kouzelné. Oblast okolo Drážďan je ale známá i svou jedinečnou přírodou. Najdeme zde mnoho zajímavých přírodních útvarů i památek lidské tvořivosti.

Až se budete někdy chystat do Drážďan, zkuste zvážit, zda by nestálo za to se podívat i k doslova legendárnímu Ďáblovu mostu. Nachází se od zmiňovaného města severovýchodně, u hranic s Polskem a asi jen 70 kilometrů od hranic s Českou republikou. A co to vlastně ten Ďáblův most je a čím je tak výjimečný?

Přesto, že mu nikdo neřekne jinak než Ďáblův most, postaven byl jako Rakotzův most v druhé polovině 19. století, kdy ho nechal vybudovat majitel místního panství Hermann Friedrich Roetschke. Dnes už bychom ho ale na soukromém panství nenašli, můžeme ho navštívit jako součást Parku azalek a rododendronů Kromlau. Je tvořen varhany na obou stranách jezera Rakotzsee, kterým jejich tajemnou podobu propůjčily čedičové sloupy. Jezero pak překlenuje téměř 20 metrů dlouhý most ve tvaru půlkruhu. Tento kruh byl navržen speciálně tak, aby s odrazem mostu v hladině tvořil pomyslný kruh a dobarvoval tak jedinečnou atmosféru místa. S odrazem ve vodě totiž vypadá jako tajemný portál.

Most je jen jednou z atrakcí původně soukromého panství. Přecházet se po něm tak nikdy nedalo. Navíc by to bylo velmi nebezpečné. Oblouk mostu je velmi slabý a roky existence se na něm podepsaly. Před několika lety mu dokonce hrozilo zřícení. Záchranné práce a následná rekonstrukce přišly na poslední chvíli a jen díky tomu můžeme most obdivovat i dnes.

Foto: Radler59 (Diskussion) / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Pohled na čedičového varhany s částí Ďáblova mostu

Aby byla zdejší lokalita atraktivní, nenechal postavit Roetschke pouze tento most, ale celý soubor staveb a monumentů, které se souhrnně nazývají Rakotz. Kromě Ďáblova mostu tu najdeme i čedičové varhany vyčnívající z jezera, ty lze spatřit i při samotném pohledu na most, dále pak umělé jeskyně a malé vodopády se zmenšeninou Ďáblova mostu.

Sláva mostu se dostala i za hranice Německa a občas sem zavítají i světoznámí filmaři, kterým místní divoké prostředí spolu se siluetou mostu poslouží jako skvělá kulisa. Most jsme tak mohli vidět například ve filmu Čarodějův učeň s Nicolasem Cagem z roku 2017 nebo ve filmu Matrix Resurrection z roku 2021.

Tím, že se most nachází jen kousek za našimi hranicemi, je ideální tipem na jednodenní výlet, který lze spojit právě s objevováním Drážďan nebo s nakupováním v Německu. Rozhodně bychom ho však při svých toulkách německým pohraničím neměli ignorovat. Byla by to škoda.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz