Hlavní obsah
Lidé a společnost

Dan Cooper unesl letadlo a vyskočil z něj za letu se stovkami tisíc dolarů. 50 let se po něm pátrá

Foto: Pixabay / Creative Commons / pexels.com

Některé případy jsou prostě nevysvětlitelné. Stejné je to s případem údajného Dana Coopera, který v roce 1971 unesl letadlo, ze kterého po obdržení výkupného vyskočil za letu. Jeho totožnost nebyla nikdy odhalena.

Článek

Muž vystupující pod falešným jménem Dan Cooper nastoupil dne 24. listopadu 1974 do letadla, které mělo letět z Portlandu do Seattlu. Již krátce po vzletu letounu předal letušce obálku se vzkazem, ve kterém stálo, že má u sebe bombu a že požaduje výkupné. Cooper chtěl dvě stě tisíc amerických dolarů a čtyři padáky. Přestože se posádka letadla nejprve domnívala, že se jedná pouze o trik, po otevření Cooperova kufříku se situace změnila. Podle všech dostupných informací tam měl opravdovou bombu.

Letadlo se muselo ve vzduchu držet tak dlouho, dokud nebyly splněny všechny Cooperovy požadavky. Když letadlo v Seattlu přistálo, dostal žádané peníze i padáky a téměř všechny rukojmí z letadla propustil. Zůstala tam s ním pouze jedna letuška, dva piloti a technik. A pak se letadlo znovu vzneslo do vzduchu. Cooper ale plánoval, že při dalším přistání už na palubě nebude.

Během letu si totiž Cooper nasadil padák, otevřel zadní dveře letadla a vyskočil. V té době bylo ale velmi špatné počasí, pršelo a foukal vítr. Ani stíhačky tak nebyly schopné Coopera zaregistrovat a možné místo jeho dopadu na zem bylo kvůli povětrnostním podmínkám a rychlosti letadla velmi těžko odhadnutelné. V následujících dnech se po něm sice pátralo, každá akce však skončila bez úspěchu. Po Cooperovi jako by se zem slehla. A nejen po něm. Nedařilo se najít nic, co by s jeho seskokem souviselo.

Vzniklo tak podezření, že seskok nepřežil. Tomu napomohl i fakt, že s bankovkami, které mu byly předány, nikdy nikdo neplatil. Teprve v roce 1978, tedy o 7 let později, byl zcela náhodou lovcem objeven návod, jak spustit zadní schodiště letadla. Tento návod prokazatelně pocházel z letadla, které Cooper unesl.

A ještě o dva další roky později objevil malý chlapec necelých šest tisíc dolarů svázaných gumičkou, které sériovými čísly přesně odpovídaly těm, které byly Cooperovi předány. Našel je však dvanáct metrů od břehu řeky Columbia River pod vodní hladinou. I to by nasvědčovalo tomu, že Cooper seskok nepřežil. Přece by nevyhazoval peníze, kvůli kterým letadlo unesl.

Únos letadla fiktivním Danem Cooperem, z kterého se v průběhu let zkomolením stal D.B.Cooper, dal vzniknout skutečné záhadě, kterou se nepodařilo vyřešit ani FBI. V roce 1980 navíc nedaleko předpokládaného místa seskoku vybuchla sopka, která důkazy, pokud tam nějaké byly, nadobro zničila. Žádné další stopy po Cooperově seskoku už se nikdy neobjevily, dokonce se nenašly ani žádné další bankovky. Pravá identita Dana Coopera tak zůstává i nadále neznámá. Případ byl definitivně uzavřen v roce 2016 a dodnes patří k těm největším leteckým záhadám, které se nikomu nepodařilo vysvětlit.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz