Článek
Že se lidé rádi účastní testování znalostí a poměřování inteligence s ostatními, o tom nemůže být pochyb. Jen si vezměte, jaká je oblíbenost různých vědomostních soutěží, které se pravidelně vysílají na televizních obrazovkách, nebo kvízů, kterých na internetu najdeme nepřeberné množství, ať už se jedná o krátké IQ testy či tematicky zaměřené testování.
O tom, že chceme vědět, jak jsme na tom s našimi vědomostmi, ale svědčí i oblíbenost hospodských kvízů, které se v posledních letech staly doslova fenoménem. Lidé se sejdou na předem stanoveném místě v daný čas, aby v týmu se svými příbuznými, známými či kolegy spojili síly a pokusili se porazit další týmy složené ze zcela neznámých osob, které pravděpodobně ještě nikdy neviděli. A tyto hospodské kvízy testují znalosti soutěžící v mnoha oborech lidského vědění. Pořádají se v mnoha městech celé naší země a často jsou zaplněné i několik dnů předem.
A v neposlední řadě o oblibě testování svědčí i stará a velmi oblíbená Einsteinova hádanka. Přestože je nazvaná po Albertu Einsteinovi, není vlastně vůbec jisté, zda právě tento muž je jejím autorem. Podle některých zdrojů ji měl ale vymyslet, když byl ještě velmi mladý, a prohlásil, že zpaměti ji vyřeší pouze dvě procenta všech lidí, kteří si na ni troufnou. A spousta z nás ji nevyřeší, ani když k tomu bude mít tužku a papír.
Přitom je princip hádanky velmi jednoduchý. Na začátku stojí obecné předpoklady, které musíme do své mysli promítnout. Je třeba si představit ulici, v níž v jedné řadě stojí pět domů pěti různých barev. V každém domě pak žije osoba různé národnosti, která má oblíbený nápoj, značku cigaret a domácí zvíře. Je ale nutné vzít v potaz, že se nám v této imaginární ulici nikdy nesejdou dvě osoby, které by pily stejný nápoj, kouřily stejné cigarety nebo chovaly stejné zvíře. Každý z těchto údajů je tak unikátní.
No a pak následuje patnáct zvláštních předpokladů, které nás mají dovést k tomu, abychom na konci byli schopni říct, jak jdou domy podle barev za sebou, kdo v nich žije a jaké má záliby. Po zvážení všech zvláštních předpokladů bychom měli být schopni zodpovědět na jakoukoliv otázku týkající se této ulice, Einstenova hádanka se však ptá pouze na jednu jedinou. Kdo chová ryby?
Pokud se odvážíte si tuto hádanku zkusit, vězte, že ji pravděpodobně zpaměti nedáte. Ale to není vůbec žádná ostuda. Naopak budete patřit mezi ty nadprůměrně inteligentní i v případě, že ji zvládnete za využití papíru a tužky. Je totiž velmi náročná a přijít na správnou odpověď vám může zabrat i několik minut. Zadání hádanky je běžně dostupné na internetu.
Zpracováno na základě: