Článek
Praha je plná pamětihodností z období středověku a právě proto je tak jedinečná. Atmosféra, která tu na vás dýchne, sem láká miliony turistů každý rok. Kdyby ale býval Hitler vyhrál válku, nic z toho už tu nemuselo být. Vůdce třetí říše měl totiž plány na to, jak Prahu přestaví na germánské město a k zemi mělo jít velké množství budov. Plány na přestavbu Prahy dostal na starosti Hitlerův dvorní architekt Albert Speer.
Hitlerovi se na historické Praze nelíbily zejména tři věci. První z nich byla Petřínská rozhledna. Vůdce několikrát zmínil, že tato stavba kazí výhled z Pražského hradu, a vyjádřil přání, aby byla stržena. Na jejím místě bylo v plánu vystavět vilovou čtvrť, kam by se nastěhovali bohatí lidé.
Staroměstskou radnici Hitler zbourat nechtěl. Chtěl ji ale přestavět v germánském stylu, protože její tehdejší podoba byla velkou připomínkou historie českých zemí. A nakonec to byl Obecní dům. Jedinečná secesní budova byla Hitlerovi trnem v oku. Byla podle něj symbolem slovanství. A Slovany Hitler v lásce neměl. Navrhoval tedy budovu zbořit a na jejím místě postavit operu, která by stejně jako Obecní dům přiléhala k Prašné bráně. Podle návrhů Alberta Speera měla být opera vystavěna sice v moderním stylu, připomínat ale měla staré antické chrámy.
Němci ale přemýšleli i o tom, jak zlepšit pražskou infrastrukturu. V plánu byla stavba mostů, pražského okruhu napojeného na dálnici i podzemní dráhy, která by fungovala na principu berlínského metra. Plány to byly vskutku impozantní a na tehdejší dobu velmi propracované, jejich realizace by však navždy změnila Prahu tak, jak ji známe dnes. Mělo to být totiž německé město a Němci počítali s tím, že v ní nebudou žít prakticky žádní původní Pražané. Praha měla být branou, která by od sebe dělila centrum říše a jeho východní části směrem na Balkán.
Ačkoli se s realizací některých drobných úprav města začalo, kvůli vývoji války byly nakonec veškeré plány proměny města zastaveny. Když pak Německo začalo prohrávat, nikdo si na ně už ani nevzpomněl. Tvář Prahy pak nakonec stejně proměnilo americké bombardování Prahy v posledních měsících války, kdy si jejich letectvo spletlo naše hlavní město s Drážďany a zničilo mnoho cenných budov a zmařilo stovky životů.
Stejně tak se ale vinou Němců nakonec změnila i tvář Staroměstského náměstí. Němci se nehodlali vzdát a kapitulovat a při jednom z posledních bojů v květnu 1945 vyhořela Staroměstská radnice a následně bylo zbouráno celé jedno její křídlo. I když tak nacistická vize Prahy nebyla nikdy realizována, i tak válka změnila vzhled našeho hlavního města velmi výrazně. Ať je nám nová tvář Prahy připomínkou zbytečnosti války, která přináši pouze zmar a utrpení.
Zpracováno na základě: