Článek
Když se řekne kostnice, většina z nás si asi vybaví místnosti či sály z dob středověku a raného novověku, které jsou od podlahy až po strop vyzdobeny kostmi z lidských ostatků. Asi nejslavnější kostnice v Česku se nachází v Kutné Hoře a sjíždějí se k ní turisté z celého světa. Jenže mistr Jan Hus nebyl upálen v takovéto kostnici. V jeho příběhu je Kostnice názvem města, ve kterém se konal koncil.
Pro Husa byla cesta do Kostnice splněný sen. Dostal totiž na sklonku svého života možnost prezentovat své názory na tamním koncilu. Jenže to dopadlo úplně jinak, než doufal. Byl označen za kacíře a v červenci 1415 byl upálen. Pojďme se ale podívat na město, ve kterém se tento koncil konal.
Kostnice je české označení obce ležící přímo na hranicích mezi Německem a Švýcarskem na březích Bodamského jezera. Výraz kostnice však není překladem zahraničního názvu, takže může působit značně zavádějícím způsobem. V originálním znění se Kostnice jmenuje Constance či Konstanz, což je krásné ženské jméno, které žádnou takovou skutečnost, jako je Kostnice, neoznačuje. Český ekvivalent byl zvolen pouze na základě zvukové podobnosti.
Kromě bohaté historie, neboť Kostnice vznikla již jako keltská osada, později se z ní stalo opevněné město starých Římanů a nakonec bylo jedním z nejdůležitějších center trhu a řemesel v Evropě, je město zajímavé svými architektonickými památkami a polohou na břehu jezera. Také je světovým unikátem skutečnost, že Rýn pramenící nedaleko odtud ve Švýcarských Alpách ústí do Bodamského jezera, aby z něj pak přímo na březích Kostnice zase vytekl a svou šířkou tak oddělil Německo od Švýcarska.
Malou část Kostnice ale najdeme i na levém břehu Rýna. Je to ta nejstarší část, ve které najdeme řadu pestrobarevným, úzkých a křivolakých uliček. Řadě církevních staveb na pravém břehu pak vévodí Kostnická katedrála, což je i nejstarší stavba v celém městě. Přestože v průběhu historie prošla mnohými přestavbami, její základy byly položeny kolem roku 600 našeho letopočtu.
Turisty láká také městská brána ze 14. století. Ta je pro Kostnici naprosto typická a spolu s tradičními domky v německém stylu dokresluje jedinečnou atmosféru tohoto města. Neméně lákavé jsou ale i stavby postavené teprve nedávno. Patří k nim rozhodně i Imperia, pomník pocházející z 80. let, který má připomínat slavný kostnický koncil. Z vod Bodamského jezera tu vystupuje podstavec, na němž je možno spatřit devět metrů vysokou sochu spoře oděné kurtizány, která v každé ruce svírá jednoho muže. Ti svým vzrůstem připomínají trpaslíky, jeden z nich má ale na hlavě královskou korunu, druhý má na sobě papežské symboly. Skrytá symbolika, která sochu zahaluje, jí dodává na unikátnosti.
Kostnice je nádherným místem, kam se stojí za to vypravit. Památek je v městě nepřeberné množství a Rýn vtékající do jezera a zase z něj vytékající je také jedinečný. Kostnice se sice stala místem smrti mistra Jana Husa, z turistického pohledu je to ale klenot.
Zpracováno na základě:
Der Bodensee