Hlavní obsah

Kapr ve vaně je týrání zvířat. A pustit ho zpátky do vody je pro něj jistá smrt

Foto: I, Jina Lee / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Kapři v kádích před obchodními domy

Kapr ve vaně nebo v kádích před obchodními domy? Ač to na první pohled vypadá hezky, dochází tím k týrání zvířat, aniž bychom si to uvědomovali. Nezpůsobujme zvířatům kolem nás bolest. I oni ji totiž cítí.

Článek

Vánoce jsou pro většinu lidí těmi nejdůležitějšími svátky v roce. Užívají si vytoužený klid, nemusí do práce a dopřávají si sladkosti v podobě cukroví i kalorická jídla, mezi něž rozhodně patří kapr s bramborovým salátem. Pro kapry už ale Vánoce tak příjemným obdobím nejsou. Skončí totiž na talíři. Ještě předtím ale zažívají někdy i několik dnů utrpení.

Už mnoho let je zvykem, že si živého kapra můžeme koupit na parkovištích či před obchodními centry, kde je mají prodejci ve velkých kádích. Už tady to pro kapra není úplně ideální. Během svého života totiž kapr žije v rybnících a řekách, kde se může volně pohybovat. Tady je ale na velmi stísněném prostoru s mnoha dalšími rybami, aby se tak ušetřilo místo a prodejci toho mohli za den co nejvíce prodat.

Když si pak kapra doneseme domů a dáme ho do vany, radost z toho mají zejména naše děti. Mohou se na něj jít podívat, jak si plave z jedné strany vany na druhou, případně si na něj mohou dokonce sáhnout. Jenže z principu věci je tohle týrání zvířat. Kapr je zvyklý žít v chladných vodách. A takovou vodu mu ve vaně rozhodně nepřipravíme. I kdybychom do vany napustili co možná nejchladnější vodu, při pokojové teplotě se tato voda rychle ohřeje.

Kapr navíc patří mezi ryby, které mají takzvané receptory bolesti, kvůli kterým dokáže cítit bolest. Není tedy pravda, že například při rybolovu, kdy ryby pouštíme zpět, takovým rybám neubližujeme. Každé jejich zachycení za háček umístěný na konci vlasce jim způsobuje bolest. Stejně tak tyto receptory umožňují kaprům vnímat bolest způsobenou změnou tlaku či teploty. Děti tak možná mají z kapra ve vaně zážitek, snaží se ale pohladit si zvíře, které právě trpí. Kapra bychom tak měli mít ve vaně jen krátkodobě, rybáři doporučíme jen několik hodin.

Pro kapra je vždy lepší, když si ho necháte zabít přímo u kádě. Ušetříte ho bolesti a maso z něj si můžete krátkodobě i zamrazit. Pokud ho totiž budete mít v mrazáku pouze několik týdnů a před přípravou jej rozmrazíte ve vodě, bude chutnat stejně, jako by byl čerstvý. Kádě se navíc před obchodními domy nachází prakticky až do Štědrého dne, a tak není třeba kapří maso kupovat s předstihem.

A pokud se rozhodnete ho nakonec nezabít, ale symbolicky ho pustit zpět do přírodních vod, pak vězte, že tím mu opravdu nepomůžete. Kapr je velmi citlivý na změnu prostředí. Návrat do přírody je pro něj takový šok, že to pro něj znamená prakticky jistou smrt.

Nedopouštějme se nevědomky týrání zvířat. Jsou přece Vánoce, tak buďme ohleduplní i k našemu okolí. Pro potěšení našich chuťových pohárků přece nemusí trpět zvířata kolem nás.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz