Hlavní obsah
Umění a zábava

Když Železný spustil vlastní vysílání a Česko za to muselo zaplatit deseti miliardovou pokutu

Foto: Christian Wasserfallen / pexels.com

Ilustrační foto

Vladimír Železný byl velkým symbolem 90. let. Jeho odhodlanost, s kterou se pustil do budování komerční televize Nova, zasloužila obdiv. Nakonec to ale Česko stálo nemalé peníze.

Článek

Vladimír Železný už od roku 1993 soustavně pracoval na tom, aby mohl v Česku spustit vlastní komerční televizi s názvem Nova. Byla by to tak již druhá komerční televize v naší zemí krátce poté, co své vysílání spustila FTV Premiéra, která dnes funguje pod názvem Prima. Jenže Železný takový velkolepý projekt nemohl ufinancovat sám, a tak se jeho hlavním investorem stala společnost CME.

Televize Nova spustila své vysílání v únoru 1994 a rychle se stala tou nejsledovanější a nejoblíbenější ze všech českých stanic. Železný začal moderovat na tehdejší dobu neobvyklý formát pořadu s názvem Volejte řediteli, kde odpovídal na telefonické a písemné dotazy diváků, představoval programové novinky a prezentoval sledovanost televize na koláčích sledovanosti. Velké slovo v nově vzniklé televizi měla i Libuše Šmuclerová, manželka zubaře Romana Šmuclera, která byla programovou ředitelkou.

Programovou činnost ale televizi exkluzivně zajišťoval právě její největší sponzor, společnost CME. V dubnu 1999 však Česká nezávislá televizní společnost, která byla servisní organizací televize Nova, svolala mimořádnou valnou hromadu, na které Vladimíra Železného odvolala z funkce. Důvodem měla být stížnost CME, podle níž Železný překročil své pravomocí a jednal proti zájmům Novy. Dokonce byl jmenován i Železného nástupce.

S tím se ale zakladatel televize, který o stanici pečoval doslova jako o vlastní dítě, nehodlal smířit. Přestěhoval doslova celou televizi z Měšťanské besedy na Barrandov a vysílání oficiální televizní stanice pod správou CME narušil vlastní vysíláním. A s ním odešlo i mnoho moderátorů, mediálně známých osobností a tvůrců. Spolupráce s CME tak nadobro skončilo a Česká nezávislá televizní společnost, kterou CME vlastnila, přestala být servisní organizací Novy.

Foto: Vladimír Novotný / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Vladimíř Železný

5. srpna bylo spuštěno první vysílání pod záštitou CET 21 z Barrandova a za zpravodajským stolkem hlavní zpravodajské relace poprvé usedla Lucie Borhyová a Rey Koranteng, který předtím moderoval zprávy o počasí. Jenže CME se tak snadno vzdát nehodlala. Podala stížnost a domáhala se svého nároku arbitrážním řízením proti České republice. Spor se točil zejména kolem toho, že stát nijak nezasáhl v momentě, kdy Železný narušil vysílání a že se tím pádem jedná o nerovné zacházení s investorem.

O výsledku arbitráže bylo rozhodnuto až v roce 2003. Česká republika ale spor prohrála a byla nucena zaplatit v přepočtu 10,5 miliardy korun společnosti CME. A pak začaly padat hlavy. Byla odvolána Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, protože neochránila Česko před prohranou arbitráží. A kvůli spojení s tímto neúspěchem odvolali vlastníci televize Nova i jejího generálního ředitele Vladimíra Železného, který tehdy z televize Nova nadobro odešel.

Železného krok byl odvážný, postavil se na odpor tomu, co považoval za špatné, a chtěl, aby se televize dál ubírala směrem, který si zvolil on. Česko za to ale tehdy zaplatilo neskutečně vysokou cenu.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz