Hlavní obsah
Lidé a společnost

Na Letné stálo největší sousoší v Evropě. Jeho existenci ukončila před 62 lety exploze

Foto: Faragó György / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Stalinův pomník na Letné

Více jak 40 let bylo Československo v područí komunismu. Nebyla to lehká doba. V té době však vznikaly stavby a sousoší, která zdobí Prahu dodnes. To největší sousoší v Evropě bychom tu už ale hledali marně.

Článek

Na dobu komunismu vzpomínáme stále, a to prostřednictvím dobových filmů, dokumentárních cyklů i vzpomínek členů našich rodin, kteří toto období nesvobody zažili. My dnes zavzpomínáme na unikátní stavbu na Letné, která ale shlížela na Prahu pouze několik let.

Po nástupu komunismu na začátku 50. let se Praha začala výrazně proměňovat. Skrze Letnou vznikl tunel a přímo na Letné se začal stavět fotbalový stadion pro fotbalový klub SK Slavia Praha. Jenže sotva byl tento stadion dokončen, byla nařízena jeho demolice. Na jeho místě měl být totiž postaven monumentální pomník, v té době největší sousoší v celé Evropě.

Práce se započaly v roce 1952 a o tři roky později byl pomník s velkou slávou odhalen. Mnohým odpůrcům komunistického režimu byl ale trnem v oku. Přeci jen byl oslavou Josifa Vissarionoviče Stalina, po kterém byl i pojmenován. Stejně tak heslo na pomníku hlásalo: „Svému osovoboditeli - československý lid“.

Přes 15 metrů vysoké a 12 metrů široké sousoší se vypínalo tam, kde dnes stojí metronom. K pomníku se dalo vyjít po soustavě schodišť až od Čechova mostu. Kromě toho, že sousoší vévodila socha samotného Stalina, stáli za ním zástupci sovětského lidu, takže pomník byl 22 metrů dlouhý.

Foto: FORTEPAN (Nagy Gyula) / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Pohled na Stalinův pomník od Čechova mostu

Jenže úřadující generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu začal nedlouho po dostavbě pomníku se silnou kritikou Stalina a jeho kultu osobnosti. Na základě této přímé kritiky bylo českými komunisty rozhodnuto, že Stalinův pomník musí z Letné zmizet. K likvidaci se přistoupilo pouhých sedm let po jeho dostavbě.

V roce 1962 byl pomník odstřelen. Schodiště k pomníku mělo zůstat, zničeno mělo být pouze sousoší v čele se Stalinem. Nestačil ale jediný odstřel. Docházelo k postupnému odstřelování, které trvalo několik týdnů. Výbuchy slyšeli Pražané na kilometry daleko, do blízkosti pomníku se ale nikdo nesměl přiblížit. Aby lidé neviděli, co přesně se na pomníku děje, byl obehnán dřevěným bedněním a byl tak z velké části skryt před zraky všech zvědavců. Kvůli zákazu focení existuje jen velmi málo záznamů, které odstřel pomníku zachycují.

Dnes už po pomníku na Letné nenajdeme ani památky, do podzemních prostor je vstup nepovolaným zakázán. Jen v roce 2016 jsme Stalinův pomník mohli na Letné opět spatřit, tedy alespoň jeho část. Kvůli natáčení filmu Monstrum totiž byla postavena jeho částečná replika.

Z pohledu tehdejší doby byl pomník další skvrnou na tváři Prahy i jeho občanů, z architektonického hlediska to byla ale jedinečná stavba, největší svého druhu v celé Evropě.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz