Hlavní obsah
Lidé a společnost

Na začátku své kariéry asistoval Zdeněk Troška Barbře Streisand. Nosil jí karamelové větrníky

Foto: Angelo Purgert / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Než se rozjela jeho režisérská kariéra, začínal Zdeněk Troška jako asistent režie. A měl tu možnost spolupracovat i se zahraniční hvězdou velkého jména. Barbra Streisand potají mlsala větrníky, které jí Troška donesl.

Článek

Zdeněk Troška se narodil v roce 1953 v jihočeských Strakonicích, dětství však prožil v Hošticích u Volyně, kam posléze situoval i děj svojí trilogie Slunce, seno. Přestože Troška pocházel z vesnice, absolvoval střední školu ve francouzském Dijonu. Pak se ale rozhodl pro studium v Praze a vybral si obor filmové a televizní režie. Školu dokončil v roce 1978 a již v roce 1982 působil jako asistent režie. A tehdy se mu naskytla jedinečná příležitost.

Tenkrát se v Československu natáčel film Yentl, ve kterém měla hrát hlavní roli velká americká hvězda Barbra Streisand, která jej zároveň režírovala. Troškovi tak připadla nabídka, aby byl jejím asistentem. A na natáčení s touto velkou hvězdou rád vzpomíná.

Barbra Streisand byla v té době pod přísným dohledem, nesměla nic nezdravého nebo sladkého, aby nepřibrala. Herečka ale měla neskutečnou chuť na sladké a doslova se zamilovala do českých karamelových větrníků. A protože byl Zdeněk Troška její největší spojenec a během natáčení se i skamarádili, tajně jí tyto větrníky nosil.

Troška ale nebyl pro film pouze asistentem režie, dokonce si v něm zahrál, i když pouze jako dublér hlavní mužské role ztvárněné Mandy Patinkinem. V několika scénách tak můžeme místo tohoto známého amerického herce sledovat postavu Zdeňka Trošky, aniž bychom o tom věděli.

Barbra Streisand si kromě větrníků zamilovala i Česko. Možná to bylo tím, že odtud pocházela i její babička, a tak měla k Česku tak trochu nostalgický vztah. Když se Streisand pak znovu vrátila do Prahy, zúčastnila se tu potají divadelního představení Hello, Dolly!, po kterém vysekla poklonu hlavní představitelce Laďce Kozderkové.

Zdeněk Troška asistoval režii i v několika českých filmech, například při natáčení filmu Krakonoš a lyžníci. Když se pak sám ujal režisérského žezla, stal se z něco tvůrce oblíbených komedií, které byly ve většině případů trilogiemi. Kromě trilogie Slunce, seno jmenujme například Babovřesky nebo Kameňák. Kromě toho ale Troška miloval i natáčení pohádek. Stojí za tak úspěšnými příběhy pro děti jako je Z pekla štěstí, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Princezna ze mlejna nebo Nejkrásnější hádanka.

I přes komerční úspěch není ale jeho pozdější tvorba hodnocena kladně. Nejoblíbenějšími filmy, které režíroval, tak i nadále zůstává hoštická trilogie Slunce, seno, ve které Troška dokázal skvěle pracovat s prototypy tehdejších vesnických lidí, využíval herce z lidu a svou rodnou ves učinil pro filmové plátno nesmrtelnou.

Nic nového už ale od Zdeňka Trošky pravděpodobně neuvidíme. V roce 2021 oznámil tvůrčí odchod do důchodu. Užívá si teď volného času a na natáčení novým filmů už nemá ani pomyšlení. Miluje dobré jídlo, a tak už napsal dvě knihy receptů.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz