Článek
Už několik let se řeší situace okolo Výtoňského mostu. Most je v havarijním stavu a pro současnou železniční dopravu v Praze nedostačující. Aby se železnicím v Praze ulevilo, bylo by potřeba, aby na mostě vedly hned tři koleje na místo současných dvou, což jednoznačně souvisí i s plánovanou výstavbou železniční zastávky Praha-Výtoň, která byla měla na most těsně navazovat na pravém břehu řeky Vltavy.
V současnosti je průjezd přes most, který tu stojí od roku 1872, přičemž od roku 1901 ve zcela nezměněné podobě, omezen maximální rychlostí, kterou přes něj vlaky mohou jezdit. Před necelým rokem a půl totiž byla průjezdová rychlost snížena ze 40 na 20 kilometrů v hodině. Jízda po Výtoňském mostě je tak doslova vyhlídkovou jízdou, při které se nám naskýtají nádherné pohledy na řeku Vltavu, náplavky i siluetu Hradčan v pořadí. Pro ty, kteří se ale snaží tímto způsobem dostat z jedné strany řeky na druhou, je taková jízda doslova nekonečným peklem.
A debaty o budoucnosti mostu neberou konce. Nejprve se hovořilo o jeho rekonstrukci, následně se objevilo tvrzení, že most už opravit nejde, nebo že by jeho oprava byla nákladnější než ho zbourat a postavit most nový. Po vlně nevole ale radní opět ustoupili a mluvilo se o rekonstrukci. Pak se ale opět začalo spekulovat o zbourání. Pražští radní se tak očividně nemohou shodnout a komplikují jim to i památkáři, neboť jako takový je Výtoňský most od roku 2004 chráněnou kulturní památkou.
V době, kdy Praha začala přemýšlet o kompromisu, a sice o tom, že most nezbourá, ale přesune, se do celé věci vložilo i UNESCO, což je Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu. Jeho mise navštívila loni před koncem roku Prahu a doporučila jí, aby most nebourala, ale pouze ho rekonstruovala, neboť to za prvé vyjde levněji a za druhé by se stržením památkově chráněného objektu navždy změnila tvář a panorama Prahy. Podle jejich zprávy může most sloužit Praze dalších sto let.
Předloni padla dokonce ostřejší slova. UNESCO Prahu výslovně žádalo, aby most na Výtoni nebourala, protože nový most by změnil panorama Prahy, což je jedna z hlavních věcí, proč je Praha zapsaná na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Praze by tak mohlo hrozit i vyškrtnutí z toho prestižního seznamu. Z tvrzení UNESCO ale vyplývá, že most nemůže být zbořen, ani přesunut. Musí zůstat na svém místě. Tak proč se stále řeší to, co se s mostem bude dít a vymýšlí se různé alternativy. Zbourat ani přesunout ho nemůžeme, tak by se už někdo měl pustit do rekonstrukce. Jinak se totiž také může stát, že most spadne dřív, než se pražští radní dohodnou.
Zpracováno na základě: