Hlavní obsah
Cestování

Neznámá místa Prahy: U hrobek na Olšanských hřbitovech pocítíte úctu i mrazení v zádech

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Michal Kmínek / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0
6. 7. 0:49

Praha je velkoměsto, které má dnes již okolo jednoho a půl milionu obyvatel. Není tak divu, že se na jejím území nachází značné množství hřbitovů. Tím největším pohřebištěm, kde odpočívá i mnoho známých osob, jsou Olšanské hřbitovy.

Článek

Olšanské hřbitovy spadají pod městskou část Žižkov a jejich rozloha přesahuje 50 hektarů, proto na nich i při několikáté návštěvě můžete nacházet stále nová místa. A jestli si myslíte, že návštěva hřbitova, kde nemáte pohřbeného žádného příbuzného nebo známého, je morbidní, pak vás dnes přesvědčíme o opaku. Olšanské hřbitovy jsou naprosto unikátním komplexem, kde vzdáte hold známým osobnostem i ucítíte mrazení v zádech u starých tajemných hrobek.

Foto: Michal Kmínek / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

První hřbitov stál na tomto místě již na konci 17. století. Postupně k němu byly připojovány další novější hřbitovy. Takových celků zde dnes nalezneme hned dvanáct. Ten nejnovější pochází z období před 1. světovou válkou. Uvádí se, že za dobu existence Olšanských hřbitovů zde byly uloženy ostatky více než 2 milionů lidí.

Foto: Věra Hojdarová / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Jedna ze starých hrobek na Olšanských hřbitovech

Při procházce hřbitovy můžete obdivovat nové honosné hroby, ale historii tohoto místa nám jistě více připomenou staré hroby, kterých je zde opravdu požehnaně. Mnohdy se jedná o velké hrobky, které na nás působí monumentálním dojmem, ale leckdy nám mohou připadat i tak trochu strašidelné. Jsou totiž často neudržované a jejich částečná zchátralost spolu s popínavým porostem a atmosférou tohoto místa udělá své.

Foto: Dezidor / Wikipedia Commons / CC BY 3.0

Hrobka rodiny Lannů a Schebků

Pokud hřbitovy navštívíte, zaujme vás jistě i hrobka rodiny Lannů a Schebků, která svou velikostí působí spíš jako rodinný dům a na první pohled byste její souvislost s hřbitovy jen těžko hledaly. Největší hrobka zde má rozlohu neuvěřitelných 98 metrů čtverečních.

Mezi nejznámější osobnosti, které byly na hřbitovech pohřbeny, patří například Jan Palach, který se v roce 1968 upálil na Václavském náměstí. Dále zde najdete hroby českých spisovatelů zejména z doby národního obrození, je zde pohřben Karel Jaromír Erben, Viktor Dyk či Karel Havlíček Borovský. Z české kultury a sportu dob pozdějších jsou k vidění hroby Jana WerichaJiřího Voskovce, Ivana Hlinky, Ladislava Smoljaka či Vladimíra Menšíka.

Foto: piberyger / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Část vojenského pohřebiště věnovaná 1. světové válce

Kromě několika tradičních hřbitovů jsou součástí areálu i tak trochu odlišné části. Najdeme zde totiž vojenské pohřebiště, kde odpočívají oběti ozbrojených konfliktů od počátku 19. století až po 2. světovou válku.

Foto: VitVit / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice v pravoslavné části Olšanských hřbitovů

Hřbitovy mají i svou pravoslavnou část s krásným chrámem Zesnutí přesvaté Bohorodice, kde je mimo jiné pohřben i první předseda vlády Československa Karel Kramář. K vidění je i část určena pro zesnulé Židy nazývaná Nový židovský hřbitov. Zde odpočívá například Franz Kafka či Jiří Orten. Od roku 2004 je malá část jednoho z Olšanských hřbitovů vyhrazena jako pohřebiště pro muslimy.

Foto: VitVit / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Vstup do Nového židovského hřbitova, v pozadí obřadní síň

Návštěva Olšanských hřbitovů vám zabere mnoho času. Ať už se tu chcete jen tak procházet a náhodně objevovat, při tom se tu můžete velice snadno ztratit, nebo se chcete vydat cíleně za hrobkami některých velikánů, Olšanské hřbitovy vám poskytnou klid, krásu i tajemno v jednom. Vždyť jste přece na hřbitově, tak jaké magičtější místo si umíte představit.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz