Hlavní obsah
Cestování

Nikdy nezamrzající pražská Čertovka: Pohádkové mlýny, vodník, Benátky i nebezpečí pro okolí

Foto: A.Savin / Wikipedia Commons / volné dílo

V Praze bychom asi jen marně hledali romantičtější a netradičnější místo, než jakým je slepé rameno řeky Vltavy nazývané Čertovka. Kdysi ale nesla jiný název a i když vypadá kouzelně, dokáže být pěkně nebezpečná.

Článek

I když si možná většina z nás myslí, že Čertovka je přírodním slepým ramenem Vltavy a že se v Praze nachází od nepaměti, není to tak úplně pravda. Malá strouha tady sice kdysi byla, do dnešní podoby však byla upravena až ve středověku místními johanity neboli maltézskými rytíři. Předpokládá se, že k tomu došlo pravděpodobně v průběhu 12. století. Důvod byl prostý. Dostatek vody zajišťoval správnou funkci mlýnů, kterých se na 740 metrů dlouhém rameni nacházelo hned několik. Do dnešních dnů se z těchto mlýnů zachovaly tři. Tím nejznámějším z nich je Velkopřevorský mlýn, který je velmi dobře vidět z Karlova mostu. A mnohdy jej sledují hlavně děti. Sedí na něm totiž jedna z oblíbených pohádkových bytostí. Vodník.

Pohled na tyto tři zachovalé mlýny je jedním z nejromantičtějších momentů, které na Čertovce můžeme zažít. Čertovku je možné i na několika místech přejít po stejně romantickým mostcích, ze kterých si můžeme udělat ty nejlepší fotografie. A právě kvůli tomu, že Čertovka v části své délky protéká mezi hustou městskou zástavbou a řada domů stojí prakticky na její hladině, říká se tomuto místu Pražské Benátky. Nápadně to tu totiž připomíná kanály tohoto italského města.

Čertovka ale za svou existenci vystřídala spoustu názvu. Původně se označovala pouze jako Strouha, chvíli se jí kvůli její poloze říkalo i Malostranská. Pak střídala názvy podle vlastníků nemovitostí a pozemků v okolí. Jeden čas se jí tak říkalo i Rožmberská. Dnešní označení Čertovka vzniklo až později a existují dvě teorie o jeho původu. První je pravděpodobnější a prostší. V těsné blízkosti Čertovky se totiž nachází Palác Straků z Nedabylic, kterému se říkalo jednak U bílého koníčka, ale také U sedmi čertů. A právě z tohoto označení by mohl název této strouhy pocházet. Existuje ale i poněkud fantasknější verze, která říká, že označení Čertovka vzniklo v době, kdy na Maltézském náměstí v blízkosti Čertovky bydlela žena, o níž se říkalo, že je ďábelská.

Foto: Marie Čcheidzeová / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Vodník u jednoho z mlýnů kanálu Čertovka

Přestože je dnes Čertovka napájena štolou, která do ní ústí až z míst, kde se nachází most Legií, dokáže být tato romantická strouha i velmi nebezpečná pro okolí. V době, kdy stoupá hladina Vltavy, zvyšuje se i průtok Čertovkou. Čertovka je sama o sobě velmi prudká, a tak na rozdíl od Vltavy nikdy nezamrzá ani při opravdu nízkých teplotách. Zamrzla pouze jednou při extrémních mrazech v roce 1929, kdy teplota klesla pod -30 stupňů. A když se zvýší průtok Čertovkou, je pravidelně ohrožována řada domů, které jsou na ní postaveny. Proto byla kolem roku 2003 zahájena stavba takzvaných protipovodňových vrat, které v případě stoupající hladiny Čertovku uzavřou a vodu do ní nepustí. Navíc je voda z Čertovky v tomto období odčerpávána. Funkčnost vrat byla již několikrát prověřena a obyvatelé domků v Čertovce si mohli oddechnout.

Čertovka je úžasné místo k procházce v každém ročním období. Někde se sice nedostanete až k ní, ale ty výhledy na ní jsou naprosto úžasné.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz