Hlavní obsah
Lidé a společnost

Pád Pepy Nose: Oblíbený písničkář dnes podporuje Rusko, kritizuje rasové a sexuální menšiny

Foto: Dezidor / Wikipedia Commons / CC BY 3.0

Pepa Nos se kdysi těšil velké přízni českého publika. A přestože si v životě prošel mnohým příkořím ze strany tehdejšího komunistického režimu, dnes je jeho veřejným podporovatelem. A nebojí se to dát veřejně najevo.

Článek

Narodil se v květnu 1949 v Šumperku jako Josef Nos, nikdo mu však dnes neřekne jinak než Pepa Nos. Byl velmi nadaný student, po studiích gymnázia začal studovat vysokou školu strojního zaměření, avšak studií velmi brzy zanechal. Jeho láska ke studiu však neochladla, jen se začal orientovat jiným směrem. Bavily ho totiž jazyky. A tak jeho kroky směřovaly na Univerzitu Karlovu ke studiu angličtiny a francouzštiny. Jenže do jeho tehdy nalajnovaného života vstoupila jeho další záliba. Interpretace jeho vlastních písní.

Bylo to v roce 1972, kdy si Pepa Nos začal prošlapávat cestu ke všeobecné známosti. Musel se ale až do revoluce potýkat s nepřízní komunistického režimu, který mu neustále házel klacky pod nohy. Bylo to způsobeno nejspíše Nosovou přímostí, kdy za každých okolností říkal, co si myslel. Komunisté se mu snažili zakázat hrát a tak hledali způsob, jak ho z něčeho obvinit. Nejprve to byl dočasný zákaz za svlékání na jevišti. Ano, tak skutečně zněl důvod komunistické strany. Pepa Nos si přitom při jednom z vystoupení zul pouze boty. I tak to ale stačilo k tomu, aby půl roku nesměl hrát.

V dalších letech už byli komunisté vynalézavější. Nejprve ho obvinili z příživnictví a nedovoleného podnikání, následně mu diagnostikovali psychickou poruchu. Nesměl nějaký čas hrát, a dokonce ani řídit. A tak se začala živit jako učitel své oblíbené angličtiny. Jenže ani to komunistům nestačilo a přišlo další obvinění. Začala ho stíhat hospodářská kriminálka a ve vykonstruovaném procesu byl odsouzen na dva roky nepodmíněně. Jenže jak se komunistické období v Československu chýlilo ke konci, hned následujícího roku byl zproštěn viny.

Pepa Nos byl známý jako písničkář, v pozdějších dobách i jako učitel jógy či autor několika knih. Tvořit začal již ve velmi útlém věku. Jeho písničky se vždy vyznačovaly prostostí a jednoduchostí jak po hudební stránce, tak po stránce textové. A to se ukázalo i krátce po revoluci, kdy mu vyšlo příznačné album Země je kulatá. Do svých skladeb se Nos snažil propašovat humor, který ale ne každému sedl. Na druhou stranu u něj lidé oceňovali to, že nemluví v náznacích a jeho písně jsou vždy zcela srozumitelné a jasné.

Nějakou dobu to skutečně i fungovalo. Někteří jeho písně přirovnávali k odkazu Karla Kryla, jiné bavili jeho doslova dětské rýmovačky, kterými byly jeho písně doslova přesyceny. Jenže pak se objevily spekulace, že Nos mohl být před revolucí členem StB pod krycím jménem Trubadúr a taktéž se objevily informace o tom, že Nos vypovídal na Státní bezpečnosti . Jenže pro tato tvrzení nebyl nikdy dostatek důkazů, a tak následné soudy o očištění svého jména Josef Nos vždy vyhrál. Kariéru mu to ale už nevrátilo.

Foto: Packa / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Pepa Nos (2011)

A tak Pepu Nose začala zajímat politika. Vždy se ale vyskytl v některé straně, která mezi lidmi neměla úplně tu nejlepší pověst. A tomu na jeho oblibě také nepřidalo. Asi nejextrémnější politickou stranu, jíž byl Nos členem, byla strana Pravý blok. Následně ale kandidoval i za SPD. Zkoušel to snad všude, do Poslanecké sněmovny, do Senátu i do Evropského parlamentu, ale nikde neuspěl.

Dnes je Pepa Nos odpůrcem snad všeho, za co se snažíme v Evropě bojovat. Kritizuje Evropskou unii, vyjadřuje negativní postoje vůči přistěhovalcům či sexuálním menšinám. Paradoxní je, že v rámci válečného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou se dnes člověk, kterému komunisté ztrpčovali život, staví právě na jejich stranu. Veřejně Rusko podporuje a přeje, aby všichni jeho nepřátelé byli potrestání. Toho jsou jeho webové stránky doslova plné.

Tak dopadl kdysi oblíbený Pepa Nos.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz