Hlavní obsah
Finance

Podstatná část seniorů nemusí platit za popelnice. Většina to ale neví a poplatek hradí

Foto: Seznam.cz

Poplatek za popelnice, respektive odvoz odpadu, může být citelným zásahem do rozpočtu domácnosti. Obzvláště pokud se jedná o seniory. Přitom většina z nich poplatek hradit nemusí a od jeho placení je osvobozena.

Článek

Už je tady zase ten čas, kdy se nám ve většině měst blíží termín, do kdy je třeba uhradit poplatek za popelnice a odvoz odpadu. Neexistuje však centrální termín pro celou republiku, každé město má tyto termíny stanoveno jinak. Například v Brně nebo Olomouci musí být poplatek uhrazen do konce května, v Plzni se platí pouze polovina poplatku do 15. května, zbytek potom v listopadu. I Praha má poplatek rozdělen na dvě platby. První část se hradí v polovině června, druhá část v polovině prosince.

Poplatek za komunální odpad je ale ještě mnohem komplikovanější. Nejen, že se v každém městě hradí k jinému termínu, výše poplatku se napříč republikovou diametrálně liší. A tak někde zaplatí za roční svoz odpadu jen pár stovek, ale například v Praze vás to vyjde až na více než tři tisíce korun. A my máme zafixované, že poplatky se hradí za každého člena domácnosti. Už ale nereflektujeme, že existují výjimky, kdy se poplatek hradit nemusí. Někteří občané jsou totiž od jeho hrazení osvobozeni.

V podstatě se jedná o dvě kategorie. Tou první jsou děti mladší než čtyři roky. A tou druhou jsou senioři. Právě ti o tom, že poplatek hradit nemusí, nevědí, a i přes výtanou úlevu ho tak pravidelně posílají elektronicky či hradí v hotovosti. Přitom je to úplně zbytečné. Jen je třeba si ujasnit, že ne každý senior má na takovou úlevu nárok.

Seniorem neboli důchodcem se člověk stává v momentě, kdy odchází do důchodu a má nárok na takzvaný starobní důchod. V Česku tak do důchodu odcházejí většinou lidé, kterým je více než šedesát let. Ti ale mohou na osvobození od hrazení poplatku zapomenout. Úleva je určená pouze lidem starším 70 let. Tedy na osvobození od hrazení poplatku mají nárok ode dne následujícího po jejich 70. narozeninách. A těch pár stovek, možná i tisíců, se rozhodně bude do rodinného rozpočtu hodit. Netýká se to samozřejmě všech měst v republice, ale v naprosté většině tyto pravidla platí.

A proč o tom senioři nevědí? Důvod je jednoduchý a prostý. Protože je o tom nikdo neinformoval. Je zcela zjevné, že člověk v pokročilém věku nebude obíhat každý úřad a zjišťovat si, na co má nárok a na co nikoli. A pokud ho o tom nikdo neinformuje proaktivně, nemá prakticky šanci se to dozvědět.

Přitom právě senioři mají nárok i na další slevy a příspěvky, které jim poskytne jejich zdravotní pojišťovna, mobilní operátor, objevují se ale také slevy pro důchodce i na zájezdy a rekreace cestovních kanceláři a agentur. Stejně tak narazíte na slevy na kulturní akce. A samozřejmostí se před lety stala sleva na jízdném.

Například v rámci Pražské integrované platí na území Prahy poloviční jízdné již osoba starší 60 let, nad 65 let pak jezdí pražskou MHD tato osoba úplně zdarma. V regionu pak PID zlevňuje jízdné o 50 % při věku nad 65 let.

No nestojí za to si o některých slevách zjistit víc? Takto totiž mohou lidé ve stáří ušetřit i tisíce korun. Poplatek za popelnice může být tím prvním krokem.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz