Článek
Otázka identity postav na nástěnné malbě Leonarda da Vinciho je jedním z témat, které dlouhodobě fascinuje některé skupiny zvědavců a vyvolá tak mnoho debat a polemik. Mezi ty, které tato tématika nenechává chladnými, patří především historici zabývající se uměním, vědci a v neposlední řadě umělečtí kritici. Všichni ale mají stejný cíl. Rozluštit tajemství této ikonické malby.
Původně existovalo přesvědčení, že malba znázorňuje Ježíše Krista při poslední večeři se všemi dvanácti apoštoly, tedy že Leonardo da Vinci zpracoval známý motiv tak, jak byl popsán v Bibli. Zastánci této teorie se ani dnes nenechají zviklat a trvají si na svém. Dvanáct poštolů je podle nich na malbě jasně identifikovatelných a právě to dodržuje křesťanskou tradici. Leonardo se podle nich snažil zachytit jeden z klíčových momentů historie křesťanstva.
Jenže existuje i druhá skupina badatelů a odborníků, kteří tvrdí, že je mezi apoštoly na malbě skryta žena. A ne jen tak ledajaká žena. Mělo by jít o postavu Máří Magdaleny. A postava, která má na fresce rysy nejvíce podobné těm ženským, je osoba sedíce hned po pravici Krista. Tedy osoba jemu nejbližší. Dost možná i jeho partnerka či manželka.
To ale zastánci biblické tradice nemohou akceptovat. Máří Magdalena byla původně prostitutka, kterou seznámení s Ježíšem změnilo v lepšího člověka. Jenže jakýkoli bližší vztah, který by s ní Ježíš mohl mít, zastánci církevních dogmat odmítají. Pokud by na malbě skutečně byla Máří Magdalena, pak by to zbořilo vše, v co křesťanská církev po dlouhé tisíce roků věřila. Máří Magdalena jako partnerka Ježíšova.
Fresku je velmi složité rozluštit, protože genialita Leonarda da Vinciho a jeho sklon k symbolismu udělali z jeho děl doslova uzamčené truhlice plné mystična a záhad. V každém obraze najdete skryté symboly a nevyřčená poselství. Právě proto se doslova nabízí, že Leonardo da Vinci chtěl ve své době 15. století šokovat. Ten, kdo Máří Magdalenu vidět nechtěl, ji na obraze neviděl. Počet postav totiž přesně sedí na Krista a jeho dvanáct apoštolů. Ten, kdo ji tam vidět chtěl, si ji tam vždy našel.
S tímto tématem pracoval i americký spisovatel Dan Brown, který ve svém beletristickém díle Šifra mistra Leonarda naznačil, že to s Ježíšem a Máří Magdalenou mohlo být jinak, než tvrdí církev. Podle této knihy byl v roce 2006 natočen i napínavý dobrodružný film s Tomem Hanksem v hlavní roli.
Ať je to jakkoli, vědci a učenci povedou tento spor ještě dlouhé roky a existuje jen malá pravděpodobnost, že by se někdy podařilo rozluštit pravý význam malby. Vyvstává však ještě jedna otázka. Pokud by na obraze byla skutečně Máří Magdalena, musel by tam chybět jeden apoštol. Mělo by jít o Jidáše, který se tak styděl, že na poslední večeři s Ježíšem nedorazil? Nebo je pravda zase úplně jinde?
Zpracováno na základě: