Hlavní obsah
Lidé a společnost

Praha mívala orloje dva: Ten druhý shlížel na Karlovo náměstí na Novém Městě

Foto: KumarNeelamegam / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Novoměstská radnice při pohledu z Karlova náměstí (z této strany býval na radnici orloj)

Turisty láká do Prahy mnoho zajímavých a historicky cenných staveb a pamětihodností. Jedním z nejvyhledávanějších míst je pražský orloj. Jenže kdysi to nebyl jediný orloj na území hlavního města.

Článek

Staroměstský orloj je lákadlem pro turisty ze zahraničí, ale i z různých měst České republiky. Každou hodinu přesně v celou začne postava smrtky tahat za provázek a rozezní tím zvoneček. Celý orloj se dá do pohybu a v jeho horní části se ve dvou okénkách postupně zjeví sošky dvanácti biblických apoštolů. Jde o světový unikát, který láká na nevšední podívanou už desítky či stovky let. Staroměstské náměstí, kde se orloj nachází, je ale jedním z nejnavštěvovanějších míst celé Prahy. Před věží s orlojem se vždy doslova tísní davy, které čekají až bude celá.

Kdysi ale nebylo Staroměstské náměstí jediným místem, kde se Pražané i návštěvníci Prahy mohli podívat na orloj. Stejně jako na věži Staroměstské radnice, nacházel se jeden orloj i na věži Novoměstské radnice na Karlově náměstí. Umístěn byl zhruba ve výšce dnešního druhého patra a orientován byl směrem do prostoru náměstí. Na tomto orloji se sice nenacházely žádné postavičky, ani se orloj vždy jednou za hodinu nerozpohyboval, byl ale neméně krásný a zobrazoval nejen čas, ale také znamení zvěrokruhu či fáze Měsíce.

Prameny hovoří o tom, že orloj byl zbudován přibližně v polovině 15. století. Po různých poškozeních byl několikrát restaurován, o jeho odstranění bylo následně rozhodnuto až na konci 18. století. Orloj byl z věže sejmut a prostor, který po něm zůstal prázdný, byl zazděn. Dnes tak na věži po orloji nenajdeme ani památky. Jen trochu odlišné zdivo může naznačovat, kde se orloj přibližně nacházel. Věž byla ale za dobu své existence několikrát poškozena, mimo jiné do ní udeřil i blesk, takže taková opravená místa najdeme i na jiných místech.

Orloj na Karlově náměstí byl trochu jiný než ten staroměstský. Byl to orloj takzvaného italského typu. Podobné můžeme dodnes najít v některých italských městech včetně historické Padovy. Podoba novoměstského orloje ale zůstává tak trochu obestřena tajemstvím, zachycen je totiž jen na několika málo dobových obrazech či rytinách. Tyto díla však vždy zachycují jinou historickou skutečnost a zobrazení věže s orlojem tak probíhá na pozadí a se značnou nepřesností.

V 80. letech minulého století probíhala rekonstrukce Novoměstské radnice a při té příležitosti se přemýšlelo o tom, zda by nebylo vhodné vytvořit na věži repliku původního orloje, aby věž dostala podobu, jakou mívala před mnoha sty lety. Jenže pro věrohodné zachycení podoby orloje chyběly dostatečně detailní záznamy o jeho vzhledu. Památkáři se obávali, že kdyby tehdejší umělci dostali příliš volnou ruku, mohli by se snažit skrze orloj dokázat své kvality a přidat na něj něco svého, což by nakonec mohlo vést k tomu, že by se orloj ani v nejmenším nepodobal originálu a na věž by se zkrátka nehodil. Od obnovení orloje tak bylo nakonec upuštěno.

Novoměstská radnice je stále tou nejkrásnější dominantou Karlova náměstí. Každý, kdo tudy prochází, si jí musí všimnout. Je odkazem našich předků a ukázkou středověkého architektonického umění. Jen škoda, že už ji nezdobí ony astronomické hodiny. Bylo by totiž zajímavé, kdyby v Praze byly zase orloje dva.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz