Hlavní obsah
Lidé a společnost

Představitel Atreje z Nekonečného příběhu málem přišel o oko, stoupl na něj kůň a téměř se utopil

Foto: Eva Rinald / Wikipedia Commons / CC BY-SA 2.0

Noah Hathaway, představitel Atreje, je dnes k nepoznání

Mezi námi je asi málokdo, kdo by nikdy neviděl, nebo aspoň neslyšel, o fantasy pohádkovém filmu Nekonečný příběh. Natáčení filmu ale provázely nehody a autor knihy byl s výsledkem velmi nespokojen.

Článek

Kdo by si nevzpomněl na neohroženého Atreje, jeho neobyčejně krásného koně Artaxe, létající psa Falka, královnu Fantazie, pitoreskního Kamenožrouta či bájný Orin. Film Nekonečný příběh, který vznikl v roce 1984 v koprodukci Západního Německa s USA, tehdejším divákům doslova vyrazil dech. Odehrával se totiž ve snové říši Fantazie a obsahoval spoustu na tehdejší dobu dokonalých speciálních efektů. Z dnešního pohledu možná působí i trochu úsměvně, tehdy se ale jednalo o světový hit.

Aby taky ne. Šlo o do té doby nejdražší snímek německé produkce v historii. A jeho autoři si dali záležet na tom, aby se film mladým divákům i jejich rodičům vryl pod kůži. Je to totiž dobrodružné vyprávění, které neustále graduje a v závěru i dojímá. Natáčení filmu ale nebylo tak jednoduché a představitel hlavní postavy Atreje, Noah Hathaway, se při natáčení hned třikrát zranil.

Postava vlka Gmorka před čtyřiceti lety dětské diváky doslova děsila. Právě při natáčení souboje mezi Gmorkem a Atrejem byl představitel Atreje zraněn a málem přišel o oko. Vlk byl totiž robotický a během této scény se porouchal a jedním z drápů sekl Noaha Hathawaye do tváře v těsné blízkosti oka. V jiné scéně, kdy jel Atrej na svém koni Artaxovi, ho tento kůň shodil, při čemž se Noah zranil. Následně na něj kůň ještě šlápl.

Asi nejtěžší chvíle však Hathaway zažil, když se natáčela scéna v bažině. Při ní totiž stál herec na eskalátoru. Do toho se mu ale zasekla noha a byl stažen pod vodu. Když se podařilo ho dostat ven, byl už v bezvědomí. I přesto, že se toho herci na place stalo víc než dost, nakonec se vrátil domů živ a zdráv. Jeho rodičům se to ale nelíbilo.

Stěžovali si zejména na průtahy kolem filmování. Všechny scény s Atrejem se měly původně natočit během pouhých třech měsíců, nakonec z toho ale bylo deset. Za ty měsíce navíc ale herec zaplaceno nedostal. A tak se rodiče Noaha Hathawaye s filmaři soudili. Soud jim dal sice za pravdu a tvůrci jim museli vyplatit odškodné, tím se ale zpřetrhaly veškeré vazby mezi Hathawayem a filmovým štábem. Herec se v rámci propagace filmu nikde nesměl objevit a měl dokonce zákaz se zúčastnit premiéry.

Ještě pro jednoho člena týmu byl ale Nekonečný příběh nakonec zklamáním. Pro autora knižní předlohy Michaela Ende. Ten, když shlédl výsledný film, zhrozil se. Jeho milované dílo, do kterého vložil kousek sebe, mu to vůbec nepřipomínalo. Okamžitě se začal snažit o to, aby film nikdy nebyl uveřejněn, nebo aby alespoň byly vystřiženy scény, které podle něj smysl jeho díla degradují. Soud ale prohrál a film nakonec uveřejněn byl.

A je to dobře. Protože se z něj stal jeden z nejoblíbenějších dětských filmů té doby. Milovali ho ale i dospělí. Na Česko-Slovenské filmové databázi se dodnes těší velmi vysokému hodnocení ve výši 85 procent. Nekonečný příběh je mezi fantasy filmy legendou, která nepřestává bavit ani po více než čtyřiceti letech.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz