Článek
V pražské Zlaté ulici stojí tento kostel již od 14. století. Je třeba ale zmínit, že se nejedná o malebnou uličku na Pražském Hradě, se kterou se tato ulice často zaměňuje. Hradčanské zákoutí, ve kterém najdeme mnoho malebných pestrobarevných domků, se oficiálně nazývá Zlatá ulička, kostel sv. Anny ale stojí ve Zlaté ulici na Starém Městě nedaleko Karlova mostu.
Doba, ve které byl kostel postaven, mu dala gotický vzhled. Ten ostatně přetrval až do dnešní doby, neboť kostel za celá staletí neprošel žádnou výraznou rekonstrukcí, která by jeho vzhled změnila a přiblížila jinému stylu. Původně to byl kostel náležející k místnímu klášteru, který už bychom dnes na mapě jen těžko hledali. V době josefínských reforem byl na konci 18. století klášter zrušen a kostel odsvěcen. Od té doby neslouží svému původnímu účelu.

Průčelí kostela už dostalo novou podobu
Za ty roky ale plnil řadu jiných funkcí. Ihned po jeho odsvěcení začal fungovat jako obytný dům s řadou jednotlivých bytů. Po nějaký čas tu bydlela i jedna z nejznámějších žen české literatury Karolina Světlá. Později zde našla své sídlo uznávaná tiskárna. Kostel byl ale v průběhu staletí, kdy sloužil i jako sklad papíru, zdevastován a jeho interiér už kostel prakticky ani nepřipomínal. Teprve v polovině 20. století se o něj začali zajímat archeologové.
Výzkumem bylo zjištěno, že kostel disponuje stále dobře zachovalým gotickým krovem a pod nátěry barev na zdech kostela se nacházejí původní nástěnné malby ze 14. století, které by mohly být restaurovány. Když se kostel stal vlastnictvím Národního divadla, byl pronajat Nadaci Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Nadace ho má v pronájmu na 99 let a za jeho pronájem platí symbolickou korunu.
Správa Dagmar Havlové ale zaštiťuje kompletní rekonstrukci kostela. Dřevěná patra, která prostor kostelní lodi rozdělovala na několik pater, byla vybourána. Kostel se tak do jisté míry vrací do původní podoby. A přestože rekonstrukce stále probíhá, stal se kostel sv. Anny kulturním centrem organizace Pražská křižovatka a čas se od času se tu konají kulturní akce. Navíc je kostel pravidelně v rámci speciálních akcí otevřen k nahlédnutí veřejnosti.

Pohled do interiéru kostela
Pražská křižovatka je mezinárodní duchovní středisko, které vzniklo na popud bývalého prezidenta Václava Havla. Pořádá nejrůznější akce, jako jsou přednášky, semináře, koncerty, divadelní představení a výstavy. Všechny akce, které tato organizace pořádá, by měly respektovat multikulturní rozmanitost dnešního světa.
Dnes se tak v kostele může sejít i více než 400 sedících diváků, pro jejichž setkávání je kostel v současnosti určen. Další rekonstrukce, které probíhají a v následujících letech ještě budou probíhat, jistě vrátí kostelu jeho zašlou slávu. Zapomínat by se totiž nemělo. Kromě toho, že tu bydlela Karolina Světlá, se kostel stal i inspirací pro Jaroslava Foglara pro vytvoření jeho Stínadel. Jaroslav Foglar tu totiž svého času pracoval jako fakturant. V 16. století tu byl navíc pohřeb známý kronikář Václav Hájek z Libočan.
Zpracováno na základě: