Článek
Naše kroky dnes budou směřovat na Malou Stranu do Karmelitské ulice. Cílem nám bude Vrtbovská zahrada. Pokud ale budeme chtít vstoupit dovnitř, musíme si s sebou vzít nějakou tu korunku, protože se sem platí vstup. To ale nic nemění na tom, že toto místo bývá označováno nejkrásnější zahradou střední Evropy, někdy také druhou nejkrásnější zahradou v celé Evropě. A když tady všechno kvete, je tomu skutečně tak.
Vzhledem k tomu, že se jedná o barokní zahradu v terasovitém terénu, můžeme zde najít jak prvky počátku 18. století, kdy tato zahrada vznikla, tak prvky moderní. Když průjezdem z Karmelitské ulice vstoupíme do zahrady, naskytne se nám pohled na několik pater zahrad nad námi. To ale stále není ten nejkrásnější pohled. Pokud vyjdeme až do jejího nejvyššího místa, naskytne se nám neuvěřitelný pohled nejen na celou zahradu v celé své kráse, ale i na podstatnou část Prahy. Nejlépe je odtud vidět Pražský hrad, katedrála sv. Víta, kostel sv. Mikuláše na Malostranském náměstí či jedna z mosteckých věží Karlova mostu.

Kvůli terénu se zahrada skládá z mnoha malých zahrádek
A kde se vzal název Vrtbovská? Dříve zahrada náležela k Vrtbovskému paláci, který k zahradě těsně přiléhal. Název dostala zahrada po něm a palác ho dostal po svých majitelích, hrabatech z Vrtby, kteří pocházeli ze zaniklého hradu na Plzeňsku. A právě jeden z nich, Jan Josef z Vrtba, ji zde před více jak třemi sty lety nechal vybudovat.
Celkové převýšení spodní a vrchní části zahrady je 15 metrů a v některých místech se zahrada dokonce zařezává do svahů Petřína. Přesto, že je zde velmi komplikovaný terén čítající mnoho vyvýšenin a kopců, architekti zde vytvořili mistrovské dílo a nepřístupný terén propojili několika schodišti. Sochařská výzdoba pochází od Matyáše Bernarda Brauna, který patřil k těm nejlepším ve svém oboru. Dodnes od něj můžeme obdivovat například sochy na zámku Kuks. Ale nejsou to jen sochy. Zahradu zdobí i několik jedinečných fresek.

Kaskády ve Vrtbovské zahradě
Zahradu mnoho lidí míjí, protože je zcela skryta těm, kteří procházejí po ulici kolem ní. Mnoho z nich ani netuší, že se tu nějaká zahrada nachází. A je to velká škoda, protože se jedná o jedinečný skvost. A tento skvost se dvakrát do roka mění v něco naprosto nádherného. V jarním období, stejně jako na podzim, se koná speciální akce, při které dochází ke slavnostnímu nasvícení Vrtbovské zahrady. Jedná se o pouhé dva dny v roce, kdy je možné krásu zahrad umocněnou výjimečným osvícením spatřit. Po nasvícení pak svítí pouhé dvě hodiny.
Datum letošního jarního slavnostního nasvícení zatím nebylo oznámeno, většinou se tak ale děje na začátku dubna. Pokud jste ve Vrtbovské zahradě nikdy nebyli, nebo byste ji chtěli vidět ve výjimečném světle, od dubna se její brány otevírají.
Zpracováno na základě: