Článek
Města Evropské unie v Africe? To se zdá jako naprostá utopie, která nemůže mít racionální základ. Skutečně tomu ale tak je. A může za to Španělsko. Většina pevninské části Španělska se rozkládá na Pyrenejském poloostrově, kam s oblibou jezdíme na dovolenou. Dvě města tohoto státu se ale nachází na pevnině Afriky v přímořských oblastech.
Řeč je o Ceutě a Melille. Ceuta je ke Španělsku mnohem blíže než Melilla. Najdeme ji hned na druhé straně Gibraltarského průlivu. Vzdušnou čarou je tak od evropského Španělska vzdálena pouze kolem patnácti kilometrů, z geografického hlediska však leží na africkém kontinentu. Ceuta je historické město s královskými hradbami a typickými jihoevropskými stavbami. Žije v něm více než 80 tisíc obyvatel a celé ho najdeme na úzkém mysu severního pobřeží.

Královské hradby v Ceutě
Melilla je od Španělska dál. Vzdušnou čarou je to asi 160 kilometrů. Leží totiž východním směrem od Gibraltaru, kde je šíře mezi Evropou a Afrikou mnohem větší než v průlivu. Stejně jako Ceuta je to přímořské městečko plné historických cenných staveb, které má případnému turistovi opravdu co nabídnout. A proto jsou obě tato sídla častým cílem zvědavých turistů. Problém je ale v jejich poloze.

Výhled na historické centrum Melilly
Obě města sice patří ke Španělsku, obklopeny jsou však jen mořem a územím státu Maroko. Zabírají tak část pláží, o kterých si Maročané myslí, že by měly být jejich. A proto si Maroko tato území už mnoho let nárokuje. A to není zdaleka jediný problém, se kterým se tu musejí potýkat. Města jsou totiž často využívána pro ilegální migraci. Afričané, kteří se do měst dostanou, mají cestu do Evropy prakticky otevřenou.
Jako turista se do těchto zemí určitě můžete podívat, pokud si ale myslíte, že pro vás například Ceuta bude ideální jako výchozí bod pro objevování Maroka, jste na omylu. Město je obehnáno třemi ploty. Původně byly jen dva, ale Afričané se je snažili přelézat a často se přitom zranili nebo dokonce zemřeli, vznikl tak i třetí plot, který je mnohem vyšší a zakončený ostnatým drátem. Ten už jen tak někdo nepřekoná.

Jedna z typických španělských ulic v Ceutě
Turisticky atraktivnější je Melilla, neboť má bohatší kulturní dědictví a objevováním památek se tu zabaví i ten, kdo se nechce jen koupat v moři. Zcela unikátní jsou i pokrmy, které tu můžeme ochutnat. Ceuta i Melilla se sice drží tradiční španělské kuchyně, nejvíce té andaluské, ke které má nejblíže, je zde však značně patrný vliv okolí. Zdejší gastronomie je ovlivněna zejména Marokem. Arabské vlivy se projevují hlavně přítomností kuskusu či cizrny v mnoha pokrmech. Dezerty jsou tu pak často připravovány z listového těsta politého sladkými sirupy, což je pro arabskou kuchyni naprosto typické.
Ceuta a Melilla jsou krásná města. Jejich poloha na severu Afriky v nepříliš klidné oblasti z nich ale dělá tak trochu adrenalinový zážitek. I tak ale určitě stojí za návštěvu.
Zpracováno na základě: