Hlavní obsah
Názory a úvahy

Vláda se za naše peníze kampaní chlubí, jak všechno skvěle zvládla. Za 2,5 milionu korun

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Instagram Úřadu vlády České republiky (@strakovka)
7. 5. 9:59

Každý z nás přispívá svou částí do státního rozpočtu. Platíme totiž daně ze svých příjmů, z nemovitostí, z přidané hodnoty, spotřební daně a celou řadu dalších daní. Vybrané finance jdou do státní pokladny. Ta je ale čím dál prázdnější.

Článek

Každý občan České republiky, který vydělává, odvádí ze svého platu daň z příjmu a ještě pojistné na sociální zabezpečení. Tyto dvě položky často tvoří i čtvrtinu našich příjmů. Přesto platíme další daně. Z prakticky všeho, co si za zdaněné peníze koupíme, odvádíme další daně, tentokrát daň z přidané hodnoty a spotřební daně. Všechny tyto daně a odvody směřují do státní pokladny. Kromě toho plní pokladnu i vlastníci nemovitostí, neboť musí odvádět daň z nemovitostí.

Daní je samozřejmě mnohem více, ale všechny mají stejný cíl. Zajistit, aby tyto přijaté finance pokryly státní rozpočet na konkrétní rok. Jenže to se v posledních letech příliš nedaří. Přijaté platby od občanů nejsou schopny rozpočet pokrýt a vláda tak již dopředu počítá se schodkem státního rozpočtu.

Schodek státního rozpočtu je taková částka, o kterou převýší výdaje ze státní pokladny příjmy, které do ní plynou. A na rok 2023 je plánovaný schodek státního rozpočtu historicky nejvyšší za celou dobu existence České republiky. Jen za únor letošního roku byl schodek neuvěřitelných 120 miliard korun.

Finance, kterými se státní pokladna naplní, by měly být použity na aktivity, které v důsledku povedou ke zvýšení blaha a životní úrovně všech občanů České republiky. Jenže současná vláda použila 2,5 milionu korun v době, kdy není schopna s příjmy státní pokladny vyjít, na kampaň, ve které se chlubí, jak byla první rok svého působení úspěšná.

V hlavním městě i dalších krajských či okresních městech můžeme najít billboardy, na kterých je uveden vždy jeden z úspěchů vlády se sloganem Zvládli jsme to společně. O úspěchu vládních kroků by ale měli rozhodnout zejména občané státu, a to ve chvíli, kdy bude možné úspěšnost takového kroku hodnotit. Vláda však chválí sama sebe již nyní.

Vláda v kampani vyzdvihuje například to, že začlenila 460 000 uprchlíků z Ukrajiny, že zvládla covid bez lockdownů, že úspěšně zvládla předsednictví Evropské unie či že úspěšně zastropovala ceny energií. Mluví se i o zajištění dostatku plynu či o rekordní vládní pomoci občanům. Přitom hned u několika takových úspěchů je jejich pravdivost minimálně sporná. Jak může někdo v takto krátkodobém horizontu tvrdit, že naše předsednictví v Evropské unii bylo úspěšné? A opravdu se dá zastropování cen energií označit za vydařené, když máme nejvyšší ceny energií v porovnání se sousedními státy? A opravdu se 460 000 uprchlíků z Ukrajiny začlenilo? Co se týká covidu, tak vláda nereflektuje to, že od doby začátku jejího funkčního období byl covid na našem území na ústupu a ekonomiku či zdraví občanů tak již prakticky neohrožoval.

Cena 2,5 milionu za takovou kampaň je podle odborníků nízká, ale přeci jenom jsou to finance ze státní pokladny, která je dnes bohužel tak tristně prázdná, že každá ušetřená koruna je pro nás nesmírně důležitá. Neměly by se tyto peníze využít k účelu, který by občanům České republiky něco přinesl?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz