Hlavní obsah
Hobby, chovatelství a volný čas

Vstupné do objektů na Vyšehradě vyjde rodinu na více než 1500 Kč. A to je doslova nehorázné

Foto: VitVit / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Vyšehrad je unikátním komplexem, který nám nabízí mnoho prostor k prozkoumání. Bohužel ale cena vstupného převyšuje možnosti mnoha z nás. A tak se do některých prostor nikdy nepodíváme.

Článek

Vyšehrad je nádherný komplex, ve kterém se můžeme jen tak procházet a obdivovat výhledy na některé části Prahy. Z těch nejimpozantnějších stojí za zmínku rozhodně koryto řeky Vltavy, Výtoňský most s náplavkami nebo Hradčany s Pražským hradem. Většina návštěvníků Vyšehradu ale do vnitřních prostor, kterých tu můžeme objevit hned několik, nezavítá. Přinejlepším si totiž projdou pouze park, ochozy opevnění a hřbitov slavných osobností Slavín, který je přístupný zdarma. Pokud ale chceme prozkoumat Vyšehrad detailněji, vstupnému se nevyhneme.

To, co návštěvníka k prohlídce láká nejvíce a na první pohled, jsou hned dvě pamětihodnosti. Impozantní bazilika svatého Petra a Pavla, kde už dospělí zaplatí vstupné 130 Kč, dítě či student pak 70 Kč a rodinné vstupné vyjde na 250 Kč. Druhým bodem, který k návštěvě přímo vybízí, je rotunda sv. Martina. Tam je ale možnost se dostat pouze po předchozí dohodě s farností.

Pak je na Vyšehradě ale hned několik míst, která zůstávají návštěvníkům skryta, i když jsou absolutně dechberoucí. Prvním z nich je gotický sklep, který je zbytkem jednoho z královských paláců, jež zde nechal postavit Karel IV. Navštívit v něm můžete expozici „Proměny Vyšehradu“. Přestože je sklep poměrně malý a projdete ho za pár minut, i tady si připlatíte. Vstupné pro dospělého vyjde na 120 Kč, dítě či studenta na 80 Kč, rodinné pak 240 Kč. A to je na to, co prostor může nabídnout, velmi přehnaná částka.

Foto: D. Danková / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Základy baziliky svatého Vavřince jsou významným archeologickým nálezem na Vyšehradě.

Se zajímavými a často předraženými pamětihodnostmi ale nekončíme. V aréalu Vyšehradu najdeme ještě dva kostely, o kterých většina příchozích ani neví. Jeden z nich je totiž umístěn přímo v hradbách Vyšehradu a jmenuje se kostel Stětí svatého Jana Křtitele. Do tohoto kostela se dostanete pouze v rámci prohlídkového okruhu vyšehradského podzemí, o kterém se zmíníme v další části tohoto článku. Zbytky baziliky sv. Vavřince je možné navštívit po předchozí dohodě.

Prohlídkové okruhy vyšehradského podzemí, o nichž byla řeč v souvislosti s kostelem Stětí sv. Jana Křtitele, jsou tři. Jednak je to okruh „Martinské kasematy“. Kromě zmiňovaného kostela se návštěvník dostane i do části podzemích chodeb, jejichž prohlídka začíná u Cihelné brány. Sem stojí vstup 170 Kč pro dospělého, 120 Kč pro dítě a studenta a 340 Kč rodinná vstupneka.

Foto: MONUDET / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Sál Gorlice s originálními sousošími z Karlova mostu

Druhý okruh nese název „Kasematy k redanu“ a je unikátní tím, že si kromě chodeb vybudovaných za pomoci francouzské armády prohlídneme i dělostřelecký redan. Vstupné je stejné jako v případě Martinských kasemat. Poslední stálý prohlídkový okruh se pak jmenuje „Kasematy ke gorlici“. Vstupné je opět stejné, tentokrát se ale podíváme do chodeb, které nás dovedou až do největšího podzemního sálu Gorlice, kde jsou uloženy originály některých soch z Karlova mostu.

Jen za kasematy tak dospělý zaplatí 510 Kč, dítě 360 Kč a rodina s dvěma dětmi 1020 Kč. A to je celková délka kasemat, přestože je rozdělená do třech prohlídkových okruhů, pouze jeden kilometr. Pokud bychom chtěli navštívit i sklep a ústřední baziliku, pak tu za jeden den dospělý utratí 760 Kč, dítě 510 Kč a rodinu takový výlet vyjde na 1510 Kč.

Vyšehrad je vskutku jedinečný komplex, zaplatit ale jako rodina více než patnáct set za prohlídku kostela, sklepu a podzemních prostor dlouhých jeden kilometr je značně přehnané a nehorázné. A asi málokdo, kdo na Vyšehrad zavítá, se do těchto prostor podívá. A to je velká škoda. Opět se nám tak naše kulturní dědictví vzdaluje.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz