Článek
Klement Gottwald byl aktivním komunistou již od vzniku samostatného Československa. A stal se vůdčí osobností komunistického převratu po konci druhé světové války. Právě za jeho vlády jako premiéra i jako prezidenta se v našem státě odehrávala ta největší zvěrstva včetně vykonstruovaných procesů, při nichž byli popravováni nevinní lidé, kteří se stali nepohodlnými.
Když zemřel generální tajemník Stalin, vydal se Gottwald na jeho pohřeb do Moskvy a nedbal doporučení lékařů, kteří mu radili, aby na pohřeb nejezdil. Jen několik dnů po návratu pak vyhasl i jeho život. A nebylo divu. Gottwald byl alkoholik nakažený nemocí syfilis, který trpěl ještě mnoha dalšími zdravotními problémy. V té době to byl ale symbol komunismu, a tak bylo s jeho tělem i nakládáno.
Na pražském vrchu Vítkov vzniklo ve 20. letech 20. století mauzoleum, dnes nazývané Národní památník na Vítkově, které mělo posloužit pro uložení ostatků prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. K tomu ale nakonec nikdy nedošlo. A tak se přední komunisté rozhodli, že se toto mauzoleum stane důstojným místem odpočinku právě pro Gottwalda. Narychlo tak musela být Slavnostní síň předělána na výstavní sál, kde musela být stála teplota kolem patnácti stupňů a konstantní vlhkost kolem osmdesáti procent. Tělo Gottwalda pak bylo nabalzamováno a následně bylo vystaveno návštěvníkům mauzolea.

Tělo Gottwalda bylo uloženo a vystaveno v památníku na pražském Vítkově.
V mauzoleu na Vítkově bylo tělo uloženo mezi roky 1953 až 1962. Vždy jednou za osmnáct měsíců bylo mauzoleum uzavřeno a tělo znovu nabalzamováno. Povídalo se ale, že se tělo Gottwalda rozkládalo i přes časté a pravidelné balzamování. Jako by se snad chtělo rozpadnout. Dokonce se spekulovalo o tom, že Gottwaldovi uhnily nohy a musely být nahrazeny protézami. Vznikla o tom řada záznamů, a tak mýtus o rozkladu těla vešel ve všeobecnou známost.
Opak je ale pravdou. Když skončil kult Stalina, a i názory jeho přítele Gottwalda začaly být tehdejším komunistům na obtíž, bylo rozhodnuto o odstranění těla z památníku. Jako důvod byly tehdy uvedeny vysoké náklady na provoz mauzolea. Tehdejší doba už ale nepřála kultu osobnosti. Tělo Gottwalda tak bylo z mauzolea vyneseno a následně spáleno. V době kremace však bylo v naprosto perfektním stavu, a tak se všechny dohady a spekulace ukázaly jako lživé, i když jim až do dnešní doby věří mnoho lidí.
Urna s Gottwaldovým popelem se ale do památníku vrátila. Byla tam uložena v kamenném sarkofágu. Nevydržela tam ale napořád. Když komunistický režim v roce 1989 padnul, byla ze sarkofágu vyňata a spolu s ostatky dalších komunistických funkcionářů byla uložena do společného komunistického hrobu na Olšanských hřbitovech.
Zpracováno na základě: