Hlavní obsah

Zklamání: V pořadu Na lovu se vyskytují chyby a Doktor Vševěd si některé odpovědi vymýšlí

Foto: Show Jana Krause, FTV Prima / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Velkým zklamáním může být pro diváky to, co se děje s jejich pořadem. Nejenže se v něm občas vyskytne chyba v otázce, ze lži už byl usvědčen i obáváný a podle některých i neomylný Doktor Vševěd.

Článek

Pořad Na lovu se v Česku vysílá již od léta roku 2021. Za tu dobu jsme měli možnost poznat jak původní sestavu čtyřech lovců, mezi které patří Doktor Vševěd, Kalkulátor, Kvízová Dáma i Pan Lišák, tak i dva novější lovce, kteří do pořadu přišli až v jeho průběhu. Jde o Belladonu a Banditu. Jejich vědomosti jsou umocněny pohotovostí a profesionalitou Ondřeje Sokola, který v roli moderátora rozhodně nezklame. A právě proto je pořad v Česku tak olíbený a vysílá se už prakticky čtyři roky. V sousedním Slovensku se tento formát pokusili uvést v roce 2022, ale po měsíci byl pořad zrušen.

Přestože interakce mezi lovci, moderátorem a soutěžícími dodává pořadu lehce zábavný podtón, jde o pořad zejména vědomostní, ve kterém se můžeme dozvědět mnoho nového a ověřit si své znalosti. Jenže můžeme se na produkci a lovce opravdu spolehnout? Nedávné zkušenosti dokazují, že ani vědomostní soutěž není zcela bezchybná.

Staré české příslova praví, že i mistr tesař se někdy utne, a je vcelku logické, že se to může stát i na televizních obrazovkách. Že ale může chybovat produkce, která pořad připravuje, ve znění otázek a jejich správných či chybných odpovědí, už je poněkud s podivem. V jednom z dílů pořadu totiž padla otázka na to, v jakém z Menzelových filmů si nezahrál Jiří Schmitzer. Jak soutěžící, tak lovec, v tomto případě Doktor Vševěd, označili shodně třetí možnost. A sice že Schmitzer nehrál ve filmu Vesničko má, středisková.

Jenže Schmitzer hrál ve všech třech filmech, tudíž ani jedna z odpovědí nebyla správná. Během vysílání na to ale nikdo nepřišel, a tak se televize za chybnou otázku a odpovědi omluvila až na popud diváků. Vše to ale zahrála do outu tím, že soutěžící výběrem odpovědi, kterou měla produkce v systému jako správnou, nebyl poškozen, a tak je vlastně všechno v pořádku.

Pochopme ale, že chyba se opravdu může stát. Nepozornost, překlep, nebo prostě jen nevědomost. Daleko horší je, že Doktor Vševěd byl usvědčen ze lži. Na otázku o tom, v podhůří jakých hor leží město Letohrad, sice odpověděl správně, vzápětí ale začal poučovat o tom, že se toto město dříve jmenoval Kyšperk a jak vlastně k přejmenování na Letohrad došlo. Jenže právě tady narazil.

Proti jeho argumentaci se ostře ohradili obyvatelé města, o kterém Doktor Vševěd mluvil. Jeho odpověď pak při zpětném uvědomění ani nedávala logiku. Aby se město z německého Kyšperk přejmenovávalo na českých název právě v roce 1940, kdy tu zuřila druhá světová válka a českou bylo německým protektorátem, jenom proto, že se obyvatelům obce původní název nelíbil, je zkrátka holý nesmysl. Naštěstí to obyvatelé Letohradu uvedli na pravou míru. Stalo se tak mnohem později až za doby komunismu a z nařízení ministerstva vnitra.

Doktor Vševěd tedy podával výklad o něčem, o čem absolutně neměl ani páru. Kdyby nechal odpověď bez komentáře, nemusel se do toho takto zamotat. Otázka, která ale z celého incidentu vyvstává, je jasná a prostá. Nevymýšlí si Doktor Vševěd takto častěji? A nedozvídáme se tím pádem my ve vědomostním pořadu lži a nepravdy? V takovém případě by totiž pořad Na lovu ztratil své kouzlo, kvůli kterému ho diváci mají tak rádi. Už tento incident v nás totiž může navodit zklamání a značné rozčarování.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz