Článek
V Česku se Vánoce slaví skoro v každé rodině. Občas se ale zapomíná na tradiční vánoční zvyky, které dodržovali naši dědečkové či naše babičky. Doba je dnes více uspěchaná, a to rozhodně platí i o Vánocích. A přestože se Vánoce slaví na mnoha místech na světě, všude mají tyto tradice tak trochu odlišné. Najdou se mezi nimi i bizarní kuriozity.
Například v Argentině totiž můžete prakticky před každým domem najít misku s vodou a stéblo sena. Ta voda v miskách tady ale nezamrzá. Tím, že se Argentina nachází na jižní polokouli, mají tam v době Vánoc léto a tím i úmorné vedro. Proč se ale tyto misky se senem dávají před dům? Aby se ten, kdo Argentincům nosí dárky, mohl po cestě občerstvit. Nenarazíte tu totiž na Ježíška ani Santa Clause. Dárky tu rozdává kůň Magi.
A k tomu si Argentinci k večeři servírují poněkud netradiční pokrm. Kromě pečeného prasete se totiž na štědrovečerní tabuli můžete setkat s pečeným pávem, který je zde vyhlášenou delikatesou.
V tak křesťanské zemi, jako je Itálie, nám může přijít s podivem, že děti dostávají tradičně dárky až na svátek Tří králů, kdy jim je komínem přináší čarodějnice Befana. Je to ale pouze lokální zvyk. V některých částech Itálie dostávají Italové standardně dárky na první svátek vánoční a nosí jim je Vánoční dědeček.
V Mexiku se ke stropu zavěšuje džbán a do něj se dávají veškeré vánoční dárky. U stropu je proto, aby na něj děti nedosáhly a neviděly tak, co se v něm skrývá. Džbán bývá nejčastěji hliněný, protože v době nadílky se rozbíjí, aby se z něj dárky vysypaly a děti si je tak mohly rozbalit.
Zvláštní kategorií jsou pak vánoční ozdoby. Španělé mají oblibu v poněkud netradiční figurce sedláka, který má stažené kalhoty a připravuje se na vykonání velké potřeby. Kadícího sedláka umisťují všude, kde se dá. Může tak být jak ozdobou na stromečku, tak součástí tradičního Betlému.
Z Německa se rozšířila i ozdoba ve tvaru kyselé okurky. Původně se na stromeček věšela skutečná kyselá okurka, ale především v Německu už byla nahrazena umělou zelenou ozdobičkou. V USA, kde se tento zvyk uchytil, však většinou najdeme na stromečku stále skutečné okurky. Taková netradiční ozdoba souvisí s vánoční hrou. Děti dostanou za úkol na stromečku co nejdříve objevit ozdobu okurky a komu se to povede, ten dostane dárek navíc.
No a třeba ve Venezuele se od 16. prosince až do Štědrého dne navštěvuje každé ráno před prací kostel. Jenže se do něj nechodí pěšky, ani nejezdí autem. Davy Venezuelanů zejména v Caracasu si na nohy obují brusle a do kostela dobruslí.
Vánoční zvyky se na světě velmi liší. Některé z nich nám mohou přijít úsměvné, jiné bizarní. Ať už tradice dodržujeme či nikoli, důležité je, abychom se na Vánoce sešli a užili si trochu klidu a vánoční pohody.
Zpracováno na základě: