Hlavní obsah
Umění a zábava

Gladiátor II: Co jste o něm nevěděli

Foto: Trippy/ChatGPT

Už rozpočet na Gladiátora z roku 2000 nebyl malý, činil sto tři milionů dolarů a sliboval tvůrcům, že budou mít dostatek financí na bohatou výpravu, kostýmy i triky.

Článek

A nutno přiznat, že je to na snímku vidět i po dvaceti čtyř letech. Přesto ale byla jedna věc, kterou si režisér Ridley Scott tehdy dovolit nemohl – bojového nosorožce, a tak gladiátor Maximus v podání Russella Crowea změřil síly s „pouhými“ tygry.

O dvacet let později, s dvě stě miliony dolarů v rozpočtu navíc a pokrokem triků a umělé inteligence, se Ridley Scott konečně dočkal a v Gladiátorovi II už obrněného nosorožce v Koloseu mít budeme, a dokonce i námořní bitvu! Rozpočet se údajně pohybuje kolem tří set deseti milionů dolarů, což může z Gladiátora II učinit jeden z pěti nejdražších filmů v historii kinematografie.

Velkou měrou se na výši rozpočtu podepsal i fakt, že štáb nemohl natáčet přímo v Římě, kde se ve stejnou dobu natáčel jiný dobový seriál a Ridley Scott a jeho štáb se tak museli přesunout do Maroka a na Maltu, kde byly postaveny ohromné kulisy Říma i celé Koloseum. To se v jednu chvíli i zatopí, aby posloužilo k rekonstrukci námořní bitvy. Ačkoli se nám to může zdát jako šílenost, tvůrci vycházeli z historie, protože Římané byli skutečně schopni své arény zatopit a pořádat v nich námořní bitvy, tzv. naumachie.

Diváci navíc nechodili do arény pouze na zápasy gladiátorů, ale i na exotická zvířata, takže přítomnost tygrů nebo nosorožců v Římě také není úplně nesmyslná. Přítomnost žraloků, kteří se během námořní bitvy v Gladiátorovi II objeví, je již skutečně velmi diskutabilní, ale konstrukce římských budov, arén a systémů vodovodů a jiných vymožeností dokazují, že technologie by na to měli.

Je ale nutné připomenout, že ačkoli se postavy ve snímcích jmenují podle skutečných historických postav, jejich životní osudy nesdílejí. Filmoví tvůrci si historii náležitě upravili, protože nechystají materiál pro výuku dějepisu. Jejich cílem je pobavit a ohromit diváka rozsahem scén, které na filmovém plátně ještě neviděl a Gladiátor II jich má skutečně dost.

Děj snímku se odehrává dvacet let po událostech z jedničky, Maximum i Commodus jsou mrtví a Římu vládnou císařové Geta a Caracalla, proti kterým intrikuje Macrinus s pomocí Lucia Vera. Z původního Gladiátora se tak ve snímku objeví pouze dvě jména – herečka Connie Nielsen si zopakuje roli Lucilly, sestry zavražděného císaře Commoda, a Derek Jackobi se i podruhé představí jako senátor Gracchus. A to i přes to, že by ve snímku ani jeden být neměl.

Senátor Gracchus odkazuje na slavné římské senátory, kteří už ale v té době nežili a Lucilla byla Commodem popravena v roce 182 za spiknutí proti němu. Generál Maximus nikdy neexistoval a v roce 192 byl Commodus uškrcen zápasníkem Narcisem. Řím poté upadl do chaosu a válek, než se novým císařem stal Severus Septimus. Po jeho smrti roku 2011 na trůn usedli jeho synové Geta a Caracalla, ještě téhož roku Getu Caracalla zavraždil a v roce 2017 nechal nevypočitatelného krutého Caracallu zavraždit prefekt Macrinus, který po něm usedl na trůn. A Lucius Verus? Ten jako další Lucillyny děti zemřel ještě v dětství.

S ohledem na návaznost na Gladiátora ale filmaři nechali Lucia přežít a pokračovat skrze něj v Maximově odkazu. Představitel Lucia osmadvacetiletý irský herec Paul Mescal kvůli roli ve filmu přibral osm kilo svalové hmoty a jeho herecký kolega Pedro Pascal, který s ním ve snímku několikrát zkřížil meče, na jeho adresu poznamenal, že byl během natáčení tak silný, že by se raději nechal shodit ze střechy, než s ním opět bojovat a začal mu říkat Brick Wall Paul.

Zdroj: Kinobox.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz