Článek
Dnešní politické strany a hnutí se již delší dobu rozdělují na dva nesmiřitelné tábory. Dávno vzalo za své rozdělení na pravicové a levicové strany, konzervativní a liberální, prozápadní a provýchodní a další méně či více výstižná dělení. Ne, dnes se strany samy hlásí buď k takzvaně demokratickému proudu nebo k vlasteneckému proudu. Samozřejmě se jedná o oxymóron na obě strany.
Vlastenecké strany nemají nic společného s vlastenectvím. Koneckonců dosud platí Čapkovo tvrzení z roku 1926: „Není ošklivější věci, než dělá-li se z vlastenectví živnost. Je to podobná morální prostituce, jako kdyby se někdo chtěl živit svou ctností. Slušný člověk o sobě nevytrubuje, že je národně uvědomělý, jako o sobě neprohlašuje, že je poctivý. To se snad mezi neporušenými lidmi rozumí samo sebou.“
Dnešní Vlastenecké strany často opakují propagandu našich nepřátel počínaje Ruskem a uchylují se k nejrůznějším desinformacím a konspiracím. Nerespektují základní směřování naší země, často ani neznají naši historii a v pravopisu je porazí každý přistěhovalec s měsíčním kurzem češtiny. Tyto strany představují skutečné morální a vzdělanostní dno naší společnosti.
Stejně jako se vlastenecké strany vyznačují svojí naprostou ignorancí k vlasti, demokratické strany zásadně ignorují demokracii.
V programech těchto stran se často dočteme vzletných frází o ochraně a posilování demokracie. Čekali bychom tedy, že budou půlku státního příspěvku na svůj chod demokraticky věnovat svým názorovým oponentům, že budou bojovat za jejich právo se vyjádřit, že budou prosazovat poměrné zastoupení. To se ale mýlíme. Posilováním demokracie samozřejmě chápou prosazování jen jejich názorů. Pro demokracii neudělají zhola nic, naopak to bylo za jejich vlády, kdy nedemokraticky nepřiznali vlasteneckým stranám právo na místopředsedu v Poslanecké sněmovně. Své názorové oponenty dehonestují a omezují jejich právo na vyjádření.
Demokratické či vlastenecké, je to v zásadě jedno. Stejně jako vždy se jedná o obří oxymóron, který nemá s realitou pranic společného. Přesněji bychom je mohli rozdělit na nedemokratické a kolaborující.