Článek
Ano, je to tak. Evropská komise dala Bulharům zelenou – a pokud všechno půjde podle plánu, stane se Bulharsko v pořadí už jednadvacátým členem eurozóny. Tedy skupiny zemí, kde se platí jednotnou evropskou měnou.
Proč to tak dlouho trvalo?
Bulharsko je členem EU už od roku 2007 a řada lidí se ptá, proč tedy přechod na unijní měnu trval tak dlouho. Bohužel Evropská komise podle informací ze stránek Novinite dlouho ukazovala na problémy s kontrolou finančního systému – hlavně s podezřeními na praní špinavých peněz, které se měly týkat přímo bulharských bank. A obavy měla i o tamní ekonomiku.
Co všechno museli Bulhaři splnit?
Teď ale Bulharsko dostalo razítko: podmínky k přijetí eura prý bez problémů splňuje. A že jich není málo. Inu, podívejte se na ně sami:
• Veřejný dluh: Velmi nízký – kolem 25 % HDP. To je v EU spíš výjimka než pravidlo.
• Rozpočtový deficit: Loni na úrovni přesně 3 %, letos má dokonce klesnout na 2,8 %.
• Inflace a úroky: Udržely se těsně pod požadovanými stropy.
• Kurz měny: Bulharský lev je už více než 20 let fakticky navázán na euro, jak píše web VG, takže stabilita kurzu je zaručená.
Ale pozor, tímto všechno ještě nekončí. Aby byl proces formálně uzavřený, musí totiž přijetí eura ještě potvrdit ministři financí členských států EU. Ti se zároveň dohodnou i na tom, jaký bude kurz přepočtu leva na euro. Ale ani na to nebudeme muset dlouho čekat, má k tomu totiž dojít už letos v červenci.
Co na to Bulhaři?
Ačkoliv politici většinou přijetí eura podporují, mezi obyčejnými lidmi je situace složitější. Podle posledních průzkumů sice 54 % Bulharů přechod na euro podporuje, ovšem brzký termín v roce 2026 se jim vůbec nelíbí. A 38 % z nich je proti přijetí euroměny úplně.
Lidé se bojí hlavně zdražování. A to je obava, která se při přechodu na novou měnu objevuje vždy a všude. Koneckonců v redakci jsme si hned vzpomněli na Slovensko nebo Litvu. Nicméně my z toho můžeme jen těžit – dovolená v Bulharsku je totiž stále oblíbenější a když tu bude možné platit běžně dostupným eurem, odpadnou nejrůznější trable se směnárnami. A to se rozhodně hodí.
Co na vstup Bulharska do eurozóny říkáte?