Hlavní obsah

Co o člověku prozrazuje časté usínání na gauči: Psychologové mají překvapivé odpovědi

Foto: BORNTHISWAYMEDIA / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pohovka

Znáte to – přijdete domů, natáhnete se na gauč, pustíte televizi… a za chvíli spíte jako dudek. Taky je vám to povědomé? Ovšem toto chování může mít i psychologické pozadí.

Článek

Ne, určitě to není žádný hřích. Ale pokud se vám to stává často, možná to o vás vypovídá víc, než byste čekali. Podle psychologů ze stránek Global English Editing totiž není spánek na pohovce jen otázkou únavy – může to být i signál, že vaše tělo a hlava jednoduše volají o pomoc.

Proč lidé usínají mimo postel?

Na první pohled je odpověď na tuto otázku zdánlivě velmi prostá. Gauč je pohodlný, přístupný a někdy je prostě blíž než ložnice. Ovšem pokud na tomto kusu nábytku usínáte pravidelně, může to značit i velké vyčerpání, stres nebo i osamělost. Protože zatímco postel symbolizuje plánovaný odpočinek a rutinu, gauč je místo spontánního vypnutí. A to takového, ke kterému často dochází neplánovaně a nevědomky.

„Usínání před televizí je často podvědomým způsobem, jak si tělo řekne o pauzu,“ vysvětlují na stránkách CBS News.

Co podle psychologů spojuje lidi, kteří pravidelně usínají na gauči?

Že se vás podobný nešvar taky týká? Tak se podívejte na kritéria, která vás dost možná spojují s jinými podobně „postiženými“ lidmi.

Žijete v režimu multitaskingu a neumíte vypnout

Na gauči prý často usínají lidé, kteří mají vysoké pracovní tempo a hlavu plnou starostí.

Možná vás trápí samota

Podle výzkumu zveřejněného na stránkách InsideHook se k pohovce často uchylují i lidé, kteří žijí sami nebo se cítí izolovaní. Gauč pro ně totiž symbolizuje útulné útočiště.

Odkládáte povinnosti a bojujete s prokrastinací

Někteří lidé prostě nechtějí večer nic řešit – ani sprchu, ani čištění zubů, ani přípravu na další den. Může to tak souviset s tím, že už jsou prostě jednoduše přetížení, jak jsme psali výše, a proto raději zůstanou ležet na gauči a nechají se jen tak ukolébat šumem televize. Dalo by se to označit i jako „kognitivní vyhýbání“ – podle této definice se totiž člověk často nevědomky vyhýbá úkolům, které ho obtěžují.

Pokud se tedy na gauči probouzíte pravidelně, zamyslete se nad důvody, které vás k tomu vedou. Nepohodlné místo ke spaní totiž může rozhodit váš biologický rytmus, zhoršit kvalitu spánku a způsobit chronickou únavu, jak tematiku uzavírají stránky Global English Editing.

Jaký je váš oblíbený usínací rituál?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz