Článek
Zatímco někteří tvorové spoléhají na imitace, aby si získali pozornost svých druhů, jako třeba papoušci napodobující jedinečné zvuky, aby zavolali své kamarády, sloni se podle nového výzkumu volají jinak. Jejich komunikace je o dost sofistikovanější a blíží se spíše té naší lidské - jedná se o arbitrární systém komunikace.
- Arbitrárnost označuje, že není žádný vnitřní vztah například mezi pojmem pes (to, co si pod tímto slovem představujeme) a znakem pes (slovem vzniklým spojením hlásek nebo písmen „p + e + s“)
Ze života slonů
Ačkoliv se naše evoluční cesty s těmi sloními rozdělily před desítkami milionů let, máme společného víc, než by se mohlo zdát. Sloni totiž mají nejen bohatý společenský život, ale i hluboké rodinné vazby. Důkazem je jejich truchlení nad ztrátou blízkých a společná výchova jejich potomstva.
Slon africký vyniká výborným čichem a sluchem schopným zachytit i pro člověka neslyšitelné infrazvuky. Díky těmto schopnostem se mohou dorozumívat na ohromné vzdálenosti, zaznamenávat otřesy půdy a změny atmosférického tlaku. Ve volné přírodě se dožívají až 70 let a denně vypijí kolem 260 litrů vody!
Jak probíhal výzkum
V Keni, pod záštitou Coloradské státní univerzity, vědci doprovázeli a z blízka sledovali sloní stáda a odhalili tajemství jejich komunikace. Různá volání matriarchy dokázala přivolat celé stádo, ale i jednotlivce. Sloní volání obsahují informace o identitě, věku, pohlaví či náladě volajícího slona. Umělá inteligence analyzovala 470 záznamů od více než stovky slonů během 14 měsíců terénního výzkumu..
Když vědci přehráli nahrané volání, jednotlivci reagovali jen na ta, která jim byla známá. Na volání příslušníků své rodiny a přátel reagovali máváním uší a hýbáním chobotem, zatímco na cizí „jména“ nereagovali. Časem pak dokázali falešná volání odhalit a ignorovali je.
Jak jsou tyto poznatky užitečné?
Schopnost vytvářet nové zvuky je mezi zvířaty vzácná, ale pro pojmenovávání jednotlivců nezbytná. Tento výzkum naznačuje, že sloni mohou mít schopnost abstraktního myšlení.
Vědci zkoumají, zda sloni mají jména pro další věci – jídlo, vodu, či místa. Tyto poznatky mohou přispět k ochraně těchto ohrožených obrů. Vzhledem k jejich velikosti potřebují obývat velké a člověkem nepoznamenané plochy, což se často nedaří zajistit. Ohrožují je například pytláci, nebo střety s lidmi ústící ke konfliktům.
Možnost komunikovat se slony by mohla být přelomová se snahách o jejich zachování.
Zdroje: