Hlavní obsah
Cestování

Kraj pod Javořicí: K pramenům v okolí Sv. Kateřiny a významným rašeliništím Jihlavských vrchů

Foto: Vera

pramen Sv. Kateřiny

Na cestě k léčivým pramenům vás v dnešním tipu na výlet zavedu i k rybníku Bor, kde se v minulosti odehrála bitva mezi tábority a Menhartem II. z Hradce a ke kamennému kruhu Druidů - českému Stonehenge. Putování zakončíme v PR V Lisovech a Kaliště.

Článek

Vydávám se z Horních Dubenek po červeně značené turistické cestě a za necelý kilometr už se ocitám u památníku padlým husitským vojínům a u rybníku Bor.

Pomník byl odhalen v roce 1923 jako připomínka husitů padlých v bitvě u rybníka Bor v roce 1423.

Bitva se odehrála 7. 11. nebo 17. 11. mezi táborskými vojsky v čele s Janem Hvězdou z Vícemilic, stoupencem Jana Žižky, a oddíly Menharta II. z Hradce, jenž se vydal na pomoc svým příbuzným z Telče, kterou se táborité snažili dobýt.

Město bylo vypleněno, ale telčský hrad pravděpodobně dobyt nebyl. Jakmile se táborité dozvěděli o blížícím se Menhartově vojsku, ustoupili.

V bitvě u rybníka Bor údajně padlo 300 táboritů. Jan Hvězda po porážce se zbylými muži odtáhl k Pelhřimovu, kde se připojil k Janu Žižkovi.

Foto: Vera

památník padlým husitským vojínům

Foto: Vera

rybník Bor

Od rybníku Bor pokračuji dál po červené k Jihlávce, kde se u rozcestníku napojuji na naučnou stezku K pramenům Počátek. Na ní po chvíli narazím na ukazatel pramene Jihlavy, který je mým dalším cílem.

Pramen řeky Jihlavy

První zmínka o řece Jihlavě pochází z roku 1197 (německy Iglau, zřejmě odvozeno od německého igel - ježek).

Řeka je významným vodním tokem, jež protéká západní Moravou a ústí do Novomlýnských nádrží, poté se vody této řeky mění na řeku Dyji.

Délka toku činí 184,5 km.

Foto: Vera

pramen Jihlavy

Od pramene se vydám po pěšinkách ke kamennému kruhu Druidů.

Kamenný kruh Druidů u resortu Sv. Kateřina

Kamenný kruh byl postaven v roce 2014 jako novodobá replika megalitické stavby. Jedná se o největší kromlech v České republice.

Kruh tvoří 33 menhirů, prostředním 34. kamenem prochází evropské rozvodí - energetické vlastnosti středového kamene umožňují funkce, které běžné kruhy nemají, a proto je přínos kruhu pro člověka velmi významný.

Kruh slouží návštěvníkům k rozvoji duševna a zlepšení zdraví.

Foto: Vera

kamenný kruh Druidů

Foto: Vera

středový kámen na třech podstavách

Další mé kroky směřují k prameni Sv. Kateřiny, který se nalézá jen malý kousek za kostelem sv. Kateřiny.

Pramen Sv. Kateřina - kojenecká voda

Pramen je po mnohá staletí známý svojí kvalitou. Nazývá se též jako „ideál vody“ a má blahodárný vliv na lidský organismus - blahodárně působí na kůži, reflektonické činnosti nervů, posiluje výkony plic či srdce, příznivě působí i na zažívací ústrojí.

V současné době je hlavním zdrojem pitné vody v resortu Svatá Kateřina a je možné jej ochutnat u kaple sv. Kateřiny - kromě zimního období.

Pramen dostal své jméno po jedné z dcer bohatého šlechtice Kryštofa z Leskovce, kterou voda z kateřinských lesů uzdravila z nemoci.

Foto: Vera

studánka Sv. Kateřiny

Od studánky zamířím k ájurvédskému pavilonu, kde se po naučné stezce vydám k pramenům sv. Markéty a sv. Vojtěcha.

Pramen sv. Markéty a sv. Vojtěcha

Pramen sv. Markéty dostal jméno po druhé z dcer šlechtice Kryštofa z Leskovce, kterou také uzdravil z nemoci - tyfu. Pramen sv. Vojtěcha je pojmenován po českém patronovi. Oba prameny je možno ochutnat.

Tyto prameny jsou od výstavby městského vodovodu v roce 1907 zdrojem pitné vody pro město Počátky, pramen sv. Kateřiny byl na vodovod napojen v roce 1970.

Foto: Vera

pramen sv. Markéty a sv. Vojtěcha

Foto: Vera

kaple sv. Vojtěcha

Za kaplí sv. Vojtěcha se vydám po lesní cestě k hranici lesa a po jeho okraji dojdu k cyklostezce 1213, kde u autobusové zastávky odbočím doleva ke Strážnému kopci.

Strážný kopec

Po hřebeni tohoto kopce vede hlavní evropské rozvodí, jež rozděluje vodní toky vlévající se do Severního moře (Labe) a Černého moře (Dunaj).

Na vrcholu kopce se nachází odpočinkové místo, za pěkného počasí je odsud vidět až ke Kamenici nad Lipou.

Foto: Vera

Cesta znázorňující rozdělení evropského rozvodí. Vlevo Labe, vpravo Dunaj.

Za Strážným kopcem mé kroky vedou dál po cyklostezce 1114 ve směru k přírodní rezervaci V Lisovech.

Přírodní rezervace V Lisovech

Přírodní rezervaci (od r. 1997) a evropsky významnou lokalitu (od r. 2005) V Lisovech tvoří komplex vlhkých luk, pramenišť a menších vodních nádrží.

Předmětem ochrany je mj. populace mechu srpnatky fermežové a měkkýše vrkoče Geyerova. Roste zde kriticky ohrožená třtina přehlížená, suchopýrek alpský a další. V rámci Vysočiny je výjimečný výskyt denního motýla perleťovce severního. Lokalita je významným hnízdištěm bekasíny otavní. V posledních letech zde bývá pozorován (v době hnízdění) také jeřáb popelavý.

Foto: Vera

PR V Lisovech - vodní nádrž Žabák

Foto: By James Lindsey at Ecology of Commanster, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1680613

perleťovec severní

Foto: By Zeynel Cebeci - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=93075807

jeřáb popelavý

Dva kilometry od rezervace V Lisovech se nachází přírodní rezervace Rašeliniště Kaliště, jež je mou další a poslední zastávkou.

Rašeliniště Kaliště

Přírodní rezervace Rašeliniště Kaliště byla vyhlášena roku 1982 a její rozloha je necelých 12ha.

Vyskytují se zde tzv. glaciální relikty - druhy, které na tomto místě přežily celé období od skončení poslední doby ledové. Jsou to především ostřice (šlahounovitá, mokřadní, plstnatoplodá) a některé ohrožené mechorosty - poparka třířadá a štírovec dutolistý.

Populace ostřice šlahounovité je zde v rámci ČR nejsilnější, jinak se vyskytuje pouze na dalších pěti lokalitách. Je tedy kriticky ohroženým druhem.

Vyskytují se zde další chráněné a ohrožené druhy, např. rosnatka okrouhlolistá, prstnatec májový, tolije bahenní a další. Na loukách se vzácně vyskytuje i hýl rudý.

Bělohradský rybník, jenž leží vně rezervace, je významným místem rozmnožování místních populací obojživelníků, také zde pravidelně hnízdí např. potápka roháč a polák chocholačka.

Foto: Vera

Přírodní rezervace Rašeliniště Kaliště

Foto: By Matti Virtala - Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=144622594

ostřice šlahounovitá

Foto: By Eva Požárová - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36007359

rosnatka okrouhlolistá

Obě rašeliniště jsou nejvýznamnějšími v Jihlavských vrších.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz