Hlavní obsah
Cestování

Třebíč: architektonický klenot bazilika sv. Prokopa

Foto: Vera

Dnes bych vás ráda pozvala k prohlídce baziliky, jež byla 3. 7. 2003 zapsána na seznam UNESCO. Během prohlídky uvidíme druhé nejstarší fresky na Moravě, unikátní desetidílnou rozetu anebo kryptu, která je nejzachovalejší a nejstarší částí baziliky.

Článek

Od vlakové zastávky se vydávám po žluté turistické značce a dále přes Podklášterský most po zelené. Cesta od vlaku k bazilice mi trvá zhruba 15 minut. V informačním centru, nacházejícím se u lípy, si zakupuji vstupenku a počkám na začátek prohlídky.

Prohlídku baziliky, která byla vybudována v letech 1240 - 1260 v přechodném románsko-gotickém slohu, zahajujeme u portálu Porta Paradisi ( Brána rajská).

Portál pochází z počátku 13. století a znovuobjeven byl v roce 1862. Je bohatě zdoben. Sedm hladkých žulových sloupků se střídá s trojbokými pískovcovými hranoly ústupků, jenž jsou zdobeny ornamentální rostlinnou dekorací, figurální výzdobou a jak zmiňuje slečna průvodkyně, tato výzdoba má vyjadřovat chvalozpěv na Tvůrce.

Foto: Vera

portál Porta Paradisi

Foto: Vera

v pásech lze vidět rostliny, hory a propasti, živočichy, vody a lidstvo všech národů

Přes portál vstupujeme do baziliky, průvodkyně nás usazuje v hlavní lodi, aby mohla pokračovat ve výkladu.

Hlavní loď je rozdělena dvěma vítěznými oblouky do tří prostor - prostor pro věřící lid, mnišský chór a presbytář neboli kněžiště. Od bočních lodí je oddělena šesti pilíři, které vytvářejí lomené oblouky. Nad nimi se nachází šest lomených oken, jimiž do vnitřku kostela proudí světlo.

Foto: Vera

lomené oblouky oddělující hlavní loď od bočních lodí

Foto: Vera

kazatelna v hlavní lodi

Následně se přesouváme do chóru.

Průvodkyně nás zde upozorňuje na původní románskou dvojitou osmidílnou křížovou klenbu nad chórem. Netypický třetí vítězný oblouk nese obě románské křížové klenby, jež jsou na tento oblouk zavěšeny. Dozvídáme se, že toto řešení kleneb je v evropském stavitelství považováno za zcela ojedinělé.

Průvodkyně nám též ukazuje zdvojená románská okénka, která se zachovala v původní podobě.

Hraběcí oratoř, jež se v chóru nachází, si nechali zřídit Valdštejnové před rokem 1704, aby se tak přímo z obytného prostoru zámku mohli účastnit bohoslužeb.

Poslední zajímavostí v této části, o níž se průvodkyně zmiňuje, jsou kamenické značky na některých žulových kvádrech. Ty vynikly až poté, co byly zdi zbaveny omítek a pískovec se ponechal pouze na ozdobných prvcích. Těchto značek zde můžeme vidět až 600. Hrubozrnná šedá žula pocházela z místních zdrojů, byla dodávána obyvateli z blízkých obcí.

Foto: Vera

na této fotografii si můžete prohlédnout dvojitou osmidílnou křížovou klenbu, oratoř a původní zdvojená románská okénka

Foto: Vera

jedna z kamenických značek v bazilice

V kněžišti ve východní části baziliky se nachází pseudogotický oltář, jenž je zasvěcen sv. Vojtěchu. V bazilice byl umístěn v roce 1935.

Za oltářem se nachází lichá arkáda z 33 pískovcových sloupků a hlavic a má zřejmě připomínat 33 let Ježíše Krista.

Průvodkyně nás upozorňuje na okenní patro, jehož součástí je unikátní původní desetidílná románská rozeta s kamennou kružbou. Ta je jediná tohoto typu ve střední Evropě.

Na okenní patro navazuje trpasličí galerie ( nízký arkádový ochoz), která apsidu obíhá ze všech pěti stran.

Rozeta ani trpasličí galerie nejsou za oltářem téměř vidět, ale prohlédnout si je můžeme z venku, když se vydáme do bylinkové zahrádky.

Foto: Vera

oltář, za ním lichá arkáda, okenní patro a nad ním trpasličí galerie

Foto: Vera

původní desetidílná rozeta ze 13. století a nad ní trpasličí galerie

Foto: Vera

bazilika sv. Prokopa pohledem z bylinkové zahrádky

Pokud byste se otočili od oltáře, mohli byste vidět, že stěny hlavní lodi se k vrchu rozestupují. Jejich vzdálenost je ve vrchním patře o 150 centimetrů širší než dole. Postaveno to tak mělo být záměrně, aby se odlehčilo bočním stěnám a snad i z akustických důvodů.

Foto: Vera

pohled od oltáře na hlavní loď

Naší další zastávkou při prohlídce je opatská kaple.

V opatské kapli se nalézá jeden z nejcennějších prvků baziliky. Jsou jím nástěnné malby ( fresky) z první poloviny 13. století ( kolem roku 1260). Jsou druhé nejstarší na Moravě.

Tato původní fresková výzdoba byla znovuobjevena a konservována v roce 1932.

Foto: Vera

fresky v opatské kapli

Foto: Vera

fresky v opatské kapli

Prohlídku baziliky završíme v prostoru, na který jsem se já osobně těšila nejvíce. Je jím románská sloupová krypta, rozprostírající se pod chórem hlavní lodi, zasahující i do přilehlých částí bočních lodí.

Krypta se datuje k roku 1220 a je tak nejstarší částí baziliky. Zároveň je částí nejzachovalejší. Zbudována byla jako pohřebiště mnichů a zakladatelů kláštera.

Strop krypty je z dřevěných trámů pocházejících z nejstarších dob. Trámy jsou speciálně impregnovány vápenným mlékem. Naloženy mohly být až 80 let a za tu dobu získaly vlastnosti kamene.

Klenbu krypty podpírá 50 sloupů a polosloupů. Hlavice sloupů zdobí rostlinné ornamenty, zvířata a fantastické obličeje. Nenajdete na nich dva stejné motivy.

Foto: Vera

na této fotografii si můžete prohlédnout původní, více než 800 let starou, výdřevu klenby v polích mezi žebry

Foto: Vera

krypta v bazilice sv. Prokopa

Foto: Vera

v kryptě jsou vystaveny původní sloupy z trpasličí galerie

Prohlídka baziliky zabere asi 30 minut, vstupné činí 150 korun.

Zdroje informací:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz