Článek
Chceme-li zapátrat v historii po prvních hasičských sborech na světě, musíme se ohlédnout až do starověkého Říma. Již dávno před naším letopočtem zjistili lidé, že oheň je dobrý sluha, ale zlý pán a zakládali první jednotky hasičů, aby uchránili své majetky. 200 let př.n.l. zhotovil Ktesibius z Alexandrie první hasičské čerpadlo.
A v roce 21 před Kristem zřídil římský císař Augustus první hasičský oddíl v počtu 7000 mužů. Jeho vybavení bylo primitivní: Žebříky, bourací náčiní, vědra a jednoduché stříkačky (jednoválcové pumpy). Samozřejmostí byla přilba a uniforma.
Zatímco ve starověku se hasičské útvary a jejich vybavení zdokonalovaly, ve středověku zaznamenáváme v tomto směru stagnaci. Šlechta, která sídlila na kamenných hradech, kde bylo hořlavého materiálu pomálu, neřešila, že v podhradí hoří. A pokud vyhořel hrad, dělo se tak obvykle uprostřed válečné vřavy, kdy na nějaké hašení nebyl čas.
Od 16. století již měla některá naše města vypracované požární řády, které mimo jiné přikazovaly řemeslníkům účast na hašení požárů a majitelé koní museli poskytnout spřežení na dovoz vody a nářadí k ohni. Kdo tak neučinil, byl pokutován. Takže o nějakém dobrovolnictví nemohla být ani řeč.
Mimochodem, požární hadici vynalezl již roku 1690 Holanďan James van den Heiden, ale první profesionální hasičský sbor v Praze byl založen až v roce 1853. A možná vás překvapí informace, že vznikl z metařů a v prvních letech vykonávali jeho členové obě profese současně.
A kdy a kde vznikl první sbor dobrovolných hasičů na našem území? Ještě dříve, než ten profesionální pražský, v malém městečku Zákupy nedaleko České Lípy v dnešním Libereckém kraji. Stalo se tak roku 1850. Tato nejstarší jednotka sboru dobrovolných hasičů nejen v tehdejším Rakousko-Uhersku, ale v celé střední Evropě existuje dodnes a letos oslaví úctyhodných 175 let.
Další místní sbory dobrovolných hasičů na sebe nenechaly dlouho čekat a dlužno dodat, že vznikaly opět na severu Čech: V roce 1856 v České Kamenici, 1858 v Rumburku či v Liberci v roce 1861.
Rok 1872 se zapsal do historie hasičských sborů černým písmem. Při výkonu služby zahynul první hasič, konkrétně při zřícení budovy banky Slavia v důsledku jejího požáru. Až do roku 1946 byl jedinou obětí z řad hasičů při plnění pracovních úkolů.
Jméno Dr. Miroslava Tyrše si spojujeme spíše se sportem a Sokolem, než s hasiči. Ale byl to právě on, kdo vymyslel české hasičské názvosloví. Do té doby se používalo německé. A když už jsme u té češtiny, tak první ryze český sbor dobrovolných hasičů byl založen roku 1864 ve Velvarech.
A jakmile vznikly dobrovolné hasičské sbory i na vesnicích, začaly se velice aktivně podílet na kulturním a společenském životě a tak je tomu dodnes. Téměř v každé vsi pořádají hasiči své bály, zábavy, zabíjačky, hry a kulturní akce či tábory pro děti i zájezdy pro celé rodiny. Zkrátka u hasičů to žije a nebýt jich, v řadě našich obcí by nebyla vůbec žádná kultura.
A co je velice chvályhodné a v dnešní době překvapující, hasičská základna nemá nouzi o mládež. V současné době existuje v naší republice 7635 sborů dobrovolných hasičů, jejichž členská základna čítá 355 468 lidí. Dalších 62 935 členů z řad dětí a mládeže napočítáme v mládežnických oddílech.
První mládežnické hasičské oddíly u nás vznikaly již na počátku minulého století a tradice překonala věky. Naši mladí dobrovolní hasiči vozí již mnoho desetiletí cenné trofeje z mezinárodních hasičských soutěží. A často se láska k tomuto povolání i dobrovolnému poslání dědí z generace na generaci. V době, kdy spousta lidí hledí jen na sebe a zadarmo ve svém volném čase neudělá ani ň, je to takový malý zázrak. Tak si ho nenechme vzít a pečujme o něj s láskou, ať nám má svět stále co závidět!
Zpracováno na základě těchto materiálů:
https://mladez.dh.cz/index.php/zakladni-informace/historie
https://sever.rozhlas.cz/zakupy-hasici-drzi-rekord-jsou-nejstarsim-sdh-ve-stredni-evrope-6825608
http://www.fdpstodulky.eu/stodulky/historie.html
https://www.sdh-chabory.cz/historie-hasicstva.html