Článek
Česká kuchyně jim evidentně chutnala, obzvlášť krkonošské speciality. Ani alkoholu se nevyhýbali, naopak, v místním baru se výtečně bavili do pozdních nočních hodin. Ráno čiperní senioři, odhadem dost přes 70 let, nasedli do autobusů a vyrazili obdivovat krásy české země. K večeru, po návratu z celodenního výletu se nechávali hýčkat masážemi a koupelemi v luxusním hotelovém wellness centru. Obdobný scénář se opakoval po celých 5 dnů.
Jasně, už slyším hlasy, hlavně těch dříve narozených čtenářů: „No jo, oni si to můžou se svými důchody dovolit.“ Opravdu jste o tom přesvědčeni? Tak já vás nyní vyvedu z omylu.
Průměrný důchod v Německu činí 1 054 euro čistého, což je v přepočtu podle současného kurzu 26 358 korun. Proč píšu čistého? Protože Němci ze své penze odvádějí státu daně a platí zdravotní pojištění. Průměrný důchod v České republice v letošním roce představuje 21.080 Kč.
Takže rozdíl vcelku zanedbatelný. A vezmeme-li v potaz tamější ceny, jsou na tom čeští senioři podstatně lépe. A stejně si věčně stěžují! Ostatně posuďte sami:
Za pronájem malého bytu 1+1 dá obyvatel většího německého města přibližně 1 000 euro měsíčně, což je přibližně 25 000 Kč. V největších městech se částka vyšplhá až na 1 500 euro (37 500 Kč). Za pronájem 3+1 se ceny pohybují v přepočtu od 40 000 do 60 000 Kč měsíčně. Výjimku tvoří Sasko, kde jsou trochu nižší.
Tříchodové menu pro dvě osoby pořídíte v restauraci střední třídy přibližně od 50 do 65 euro (1 250 –1 625 Kč). Nejdráž vás oběd či večeře vyjdou v Mnichově.
A jak jsou na tom Němci s cenou pohonných hmot? Jsou levnější než u nás? Nikoliv, momentálně stojí litr Naturalu v Německu průměrně 1,73 euro, což je 43,26 Kč.
Co se týče potravin, dá se říci, že jsme na tom podobně. U některých produktů jsou ceny trošku vyšší než v tuzemsku, avšak tovar je kvalitnější.
Ale drogerie je v Německu určitě levnější, ne? Jedině, pokud natrefíte na akci. Jinak například prací prášek Persil 2,2 kg pořídíte průměrně za 28 euro, což je asi 700 korun. Takže žádná láce.
Jelikož i senioři chtějí dobře vypadat, nahlédneme ještě do dámského kadeřnictví. Kupříkladu za barvení vlasů dáte minimálně 100 euro (2.500 Kč), melír 150 euro (3.750 Kč). Pouhé mytí, stříhání a foukání od 65 euro.
A co další nezbytné služby, třeba pohřeb? No, takový průměrný, nijak okázalý vyjde v Německu na naše kolem 180 000 korun.
Abychom nekončili zrovna v krematoriu, podíváme se na ceny nejběžnějších řemeslných prací v bytě. Tak kupříkladu výměna vodovodní baterie vás vyjde kolem 60 euro, (pouze práce, nikoliv materiál) obdobná cena je za připojení pračky, kdežto za montáž a připojení varné desky dáte ještě o 20 euro víc.
A jak je tedy možné, že němečtí senioři tráví zimu na Kanárech, cestují po celém světě a rozhodně nestrádají? Vždyť za pronájem bytu dají celý důchod? Jednak jsou zvyklí od mládí spořit, aby mohli žít naplno i v pozdním věku a pak, mají jiné priority, myslí víc na sebe. Zkrátka necpou peníze dětem a vnoučatům ani do štrůzoku, ale užívají si.
Tak co, ještě chcete být německým důchodcem? Já rozhodně ne.
Zpracováno na základně vlastních poznatků a těchto materiálů:
https://www.forum24.cz/mit-tak-nemecky-duchod-cesi-by-zazili-sok-kdyby-videli-kolik-nemci-berou
https://www.mpsv.cz/duchody-se-v-lednu-zvysi-prumerne-o-358-korun-prumerna-starobni-penze-tak-prekroci-21-tisic-korun-1
https://wise.com/cz/blog/zivotni-naklady-v-nemecku