Článek
A když vám bude zima, můžete se ohřát na místě, kde ani v třeskutých mrazech neklesá teplota pod +9°C.
Teď si asi řeknete, co je ono záhadné místo. Abych vás dlouho nenapínala, tak tam dnešní putování začneme.
Čtyři kilometry od Lovosic v severních Čechách najdeme obec Boreč a nad ní se tyčí stejnojmenný vrch, kterému se také říká kouřící kopec. A proč? Protože za mrazu hřeje a kouří jako komín. Při pohledu na něj máte pocit, že z jeho vrcholu opravdu stoupá kouř, ale je to pára. Uvnitř kopce probíhá totiž zvláštní fyzikální jev.
Boreč stejně jako ostatní vrcholky Českého středohoří je vulkanického původu a uvnitř je vlastně dutý, respektive protkaný sítí puklin a škvír. Otvory na úpatí kopce se v zimě dovnitř dostává studený vzduch, který se cestou puklinami a vnitřními „chodbičkami“ zahřívá od kamene a teplý stoupá vzhůru. Průduchy na vrcholu kopce se dostává ven jako komínem. Okolí průduchů je stále pokryto zelení a ani v těch největších mrazech tu nejsou stopy po sněhu a ledu. Naproti tomu kousek dál se vám naskytne úchvatná podívaná na rampouchy a námrazu na stromech, což je ona sražená zmrzlá pára, proudící z nitra kouřícího kopce.
Po většinu roku je tento 449 m vysoký vrcholek úplně stejný jako každý jiný kopec, ale v mrazu skýtá úžasnou podívanou. A ještě si tu můžete dopřát venkovní parní lázeň třeba i v mínus deseti stupních. To je ideální teplota pro pozorování čoudícího kopce, zkrátka čím větší mráz, tím lepší. Naopak v létě do sebe absorbuje teplo, které zahřívá horniny, z nichž je složen a ty v zimním období působí jako topná tělíska. Takže žádné čáry máry, ale prosté fyzikální zákony, i když při pohledu na kouřící kopec máte pocit, že pod ním čarodějnice přikládají do ohně.
A jak se na toto unikátní místo dostanete? Pěšky po zelené turistické značce a posléze naučné stezce z obce Boreč. Trasa není náročná na fyzickou kondici, v pohodě ji zvládnou i děti a měří přibližně 1,5 km.
Coby kamenem dohodil, v těsné blízkosti Lovosic najdeme známější kopec, jenž nese název Lovoš. Z jeho vrcholu žádná pára nestoupá, ale je odsud úžasný výhled do širokého okolí. A aby se to nepletlo, dostanete se sem opět pěšky po zelené turistické trase. Nenáročná cesta vede z Lovosic a měří přibližně tři kilometry.
Co by to bylo za výlet do Českého středohoří, kdybychom nepokořili jeho nejvyšší horu, kterou je Milešovka s nadmořskou výškou 837 metrů. Až půjdete na vrchol, pořádně se oblečte, neboť budete stát na největrnějším místě v republice. Bezvětří tu bývá v průměru pouhých 8 dnů v roce. A ještě jedno prvenství drží nejvyšší vrchol Českého středohoří: Nejvíce tu bouří, až 30 dnů v roce.
Na vrchol vedou dvě značené turistické stezky a výstup je o poznání náročnější, než na předchozí kopečky, zejména zvolíte-li červenou trasu z Milešova. Modře značená cesta z Černčic nebo Bílého Újezdu je náročná méně, neboť z těchto výchozích bodů nepřekonáváte tak vysoké převýšení.
Ale výstup rozhodně stojí zato, neboť z observatoře na vrcholu se vám otevřou dechberoucí výhledy na všechny světové strany. Uvidíte panorama Krušných a Jizerských hor, dohlédnete do Krkonoš, za příznivých povětrnostních podmínek i na Šumavu a pokud budete mít opravdu štěstí, spatříte i vrcholky Alp.
Rozhledna na observatoři je v zimě přístupná o víkendech a vstupné činí 50 korun. A pokud vám na horách vyhládne, můžete se na vrcholu i občerstvit.
Tak šťastnou cestu a krásné zážitky nejen v Českém středohoří.
Zpracováno na základě osobní návštěvy a těchto materiálů: https://www.stredohori.cz/ https://www.poznatsvet.cz/clanek/borec.html?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=DSA&gad_source=1&gclid=CjwKCAiA9IC6BhA3EiwAsbltOJIRzz33PHCDP7YgaAI6rI0kwNVb_Ea7M5_Zg1djNqbIYnqRglGsQBoCpe4QAvD_BwE https://www.velemin.cz/turista/milesovka/ https://www.kudyznudy.cz/aktivity/lovos-cedicova-dominanta-ceskeho-stredohori https://www.ufa.cas.cz/struktura-ustavu/oddeleni-meteorologie/observatore/milesovka/